site.btaОБНОВЕНА В София към момента има 10 свободни легла за пациенти с психични заболявания, съобщиха от Министерството на здравеопазването
В София към момента има 10 свободни легла за пациенти с психични заболявания, включително в обострени състояния. Това съобщиха за БТА от Министерството на здравеопазването. За инцидента, станал тази сутрин в София, предвид предстоящите процесуални действия и чувствителността на личната информация, детайли за състоянието, диагнозата и лечението на задържаното лице няма да бъдат оповестявани.
Данните за заетите и свободни легла в лечебните заведения са изключително динамични и справката към 4 февруари 2025 г. показва, че в 12-те държавни психиатрични болници в страната са налични 358 свободни легла, от които 64 за пациенти в остри състояния, посочиха от Министерството на здравеопазването.
Държавните психиатрични болници в страната разполагат с 1922 легла, както и допълнителни 146 легла за дневен стационар. Отделно в страната функционират 12 центъра за психично здраве (ЦПЗ) с още 1022 легла и 746 за дневен стационар.
Във Военномедицинска академия, в Медицинския институт на МВР, както и в още 16 многопрофилни болници за активно лечение и в шест университетски многопрофилни болници за активно лечение в България има клиники и отделения за лечение на пациент с психични заболявания.
В София функционират Държавна психиатрична болница „Св. Иван Рилски“ и Държавна психиатрична болница за лечение на наркомании и алкохолизъм, два центъра за психично здраве, две клиники в университетски многопрофилни болници за активно лечение, както и клиники във Военномедицинска академия и в Института на МВР. Двете столични психиатрични болници са с капацитет от общо 160 легла за стационар и 40 за дневен стационар, а двата центъра за психично здраве разполагат с общо 105 легла за стационар и 143 за дневен стационар.
Приблизителният среднодневен престой в психиатричните структури е между 40 и 50 дни, но при всеки пациент се прилага индивидуален подход и продължителността на лечебния процес може да варира.
Задължителното настаняване и лечение на лица, страдащи от психични разстройства, е уредено в Закона за здравето, припомниха от МЗ и допълниха, че това са лица, които поради заболяването си биха могли да извършат престъпление, представляващо опасност за близките им, за околните, за обществото или застрашаващо сериозно здравето им. Органът, компетентен да постанови задължително настаняване и лечение на лице с психични разстройства, е районният съд по настоящия му адрес или по местонахождението на лечебното заведение, в което лицето е настанено.
Приоритет в дейността на Министерството на здравеопазването е изпълнението на „Националната стратегия за психично здраве на гражданите на Република България 2021 - 2030“. През изминалата година са разработени проекти за стандарти по психиатрия и детска психиатрия. МЗ е асоцииран партньор на Агенцията за социално подпомагане по проект „Нови възможности за достоен живот на хората с увреждания“, чрез който 260 пълнолетни лица с увреждания, пребиваващи в държавните психиатрични болници по социални индикации, ще бъдат настанени в подходящо място за живот в общността.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text