site.btaПрокуратурата повторно поиска сваляне на имунитетите на двама народни представители
В деловодството на 51-вото Народно събрание са внесени нови искания за сваляне на имунитетите на народните представители Дж. Ибрямов и М. Рангелов, съобщиха от прокуратурата.
Съгласно Конституцията парламентът бе сезиран с искания за разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Дж. Ибрямов на 13 ноември 2024 г. и срещу М. Рангелов - на 19 декември 2024 г. Народното събрание с решение от 24 януари 2025 г. отказа да даде разрешение за провеждане на разследванията срещу лицата с имунитет, припомниха от държавното обвинение.
Наблюдаващите прокурори при Софийска градска прокуратура (СГП) са изготвили повторни предложения за сваляне на имунитетите на Дж. Ибрямов и М. Рангелов с мотива, че и към момента са налице достатъчно доказателства по смисъла на чл. 219, ал. 1 Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) за привличане към наказателна отговорност и за предявяване на обвинения спрямо двамата народни представители. В хода на разследванията са извършени редица действия – претърсвания и изземвания, разпити на множество свидетели, приобщени са писмени и веществени доказателства и други, обясниха от прокуратурата.
Прокурорите от СГП са изложили допълнителни аргументи за исканията си. От прокуратурата добавиха, че основен принцип в наказателния процес е разглеждане и решаване на делата в разумен срок, каквато е и практиката на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). С отказа да се даде разрешение за възбуждане на наказателно преследване реално се прегражда пътя за разкриване на обективната истина и се възпрепятства наказателното правораздаване, което не е в обществен интерес, се посочва в искането на държавното обвинение.
По отношение на Дж. Ибрямов обвинението е, че през октомври 2019 г. в София е поискал и приел дар, за да упражни влияние при вземане на решение от длъжностно лице от Министерство на здравеопазването във връзка със службата му - да издаде разрешение за предоставяне на пазара на група биоциди, посочиха от прокуратурата. На 26 септември 2024 г. в София с цел да набави за себе си имотна облага Дж. Ибрямов възбудил у М.Т. заблуждение, че ако му даде сумата от 400 000 лева ще упражни влияние при вземане на решение от длъжностни лица от Министерство на отбраната във връзка със службата им по възлагане на обществени поръчки. На 2 октомври 2024 г. в София той поддържал това заблуждение у М.Т. и направил опит да му причини имотна вреда, като опитът останал недовършен по независещи от Ибрямов причини, обясниха от държавното обвинение.
Оттам посочиха, че в настоящия случай се установява противоречие в подхода на Народното събрание, тъй като с решение на председателя на 50-ото Народно събрание е дадено разрешение за възбуждане на наказателно преследване по отношение на Дж. Ибрямов в началния етап на производството, а с решението си от 24 януари 2025 г. 51-вото Народно събрание отказва да даде такова разрешение при значително по-богат обем от доказателства.
По отношение на М. Рангелов наблюдаващият прокурор посочва, че събраните доказателства са достатъчни за привличането му в качеството на обвиняем: за образуване и ръководене на група с цел престъпления против политическите права на гражданите, за това, че е предоставил имотна облага и е организирал даването на сума в размер на 15 000 лв. с цел склоняване на гласоподаватели да упражнят избирателното си право в полза на определена коалиция при изборите за народни представители на 27 октомври 2024 г.
В искането за сваляне на имунитета на М. Рангелов се посочва, че характерът на разследваните по конкретното производство престъпления и заявената непримиримост от всички политически субекти към посегателствата върху политическите права на гражданите, предпоставят завишени очаквания на обществото към борбата с тях и към органите, натоварени от Конституцията и законите да я осъществяват. Законодателната власт следва да гарантира своята легитимност чрез безкомпромисно отношение към подобен род деяния.
БТА припомня, че в края на януари парламентът не разреши свалянето на имунитетите на Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов от парламентарната група „Демокрация, права и свободи" - ДПС. До разглеждането на двата имунитета в зала се стигна, след като председателят на 51-вото Народно събрание Наталия Киселова внесе проекти на решения, които да бъдат гласувани в пленарна зала. Първоначално Киселова внесе три проекта на решения за даване на разрешение за сваляне на депутатските имунитети на Лена Бориславова от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ), Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов от парламентарна група (ПГ) на "Демокрация, права и свободи"-ДПС.
В края на миналата година изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание искания за сваляне на имунитета на общо осем народни представители. На 13 ноември миналата година Сарафов поиска имунитета на Джейхан Ибрямов, след това - този на Кирил Петков, а на 19 декември – имунитетите на още шестима депутати, сред които и Марио Рангелов.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text