site.btaОбщо 1224 домакинства в Пловдив са подали заявления за подмяна на стари отоплителни уреди с екологични
Общо 1224 домакинства в Пловдив са подали заявления за подмяна на стари отоплителни уреди с екологични такива, съобщи Иван Стоянов, заместник-кметът на Пловдив по екология и здравеопазване. По думите му Община Пловдив е приключила първа фаза за подмяна на уредите на твърдо гориво по програма "Околна среда" и в момента в изпълнение е втора фаза.
Той представи и обобщена справка за какво могат да кандидатстват гражданите след смяна на старите им отоплителни уреди. "Имаме 2132 броя климатици, камина на пелети - 8 броя, камина с водна риза – 19, пелетен котел – 7, термопомпа въздух-вода - 21, радиатори – 35, фотоволтаична система – 1 брой", каза Стоянов.
Той апелира гражданите да посетят офиса за техническа помощ и подкрепа, разкрит в Централна поща, където хората могат да подават своите заявления. Там ще им бъде разяснено какви уреди могат да получат и какви уреди могат да бъдат сменени.
Подмяната на уредите може да се извърши, когато домакинствата пожелаят, като общината има готовност това да стане и в рамките на настоящия отоплителен сезон, обясни ръководителят на проекта Василка Чопкова. Тя допълни, че след обработване на първите хиляда заявления, постъпили миналата година, се наблюдава преобладаващо желание пловдивчани да се отопляват основно на климатици.
Според общинското ръководство твърдите горива са основният замърсител на въздуха по показателя фини прахови частици (ФПЧ). "Имаме срокове, в които трябва да постигнем намаляване на концентрацията на ФПЧ. Нямаме други показатели, които да са извън нормите", каза още Иван Стоянов.
Заместник-кметът на Пловдив по екология и здравеопазване допълни, че европейската норма за завишена концентрация на ФПЧ в атмосферния въздух е под 35 дни годишно. "За миналата година ние имаме 35 дни на станцията на "Каменица" и 43 дни на "Тракия", без да се приспадат дните със сахарски пясък. Това са срокове и норми, които ние трябва да гоним. Мерките, които предприема общината всяка година, дават своя резултат", обясни Стоянов.
Костадин Димитров коментира и друга мярка за справянето със замърсяването на въздуха, която общината планира да приложи. "Трябва да въведем зони за ниски емисии. Ще издам заповед за започване на тази зона към съответните заместник-кметове. Това е следващата ни цел", каза кметът на Пловдив и допълни, че все още не е решено къде точно ще бъдат обособени тези зони.
Зоната за ниски емисии може да бъде два типа - по отношение на рестрикции и ограничения на транспорта или по отношение на бит. До 2028 - 2029 година трябва да бъдат въведени и двата вида зони с ниски емисии, обясни Иван Стоянов.
/РЗ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text