site.btaАсоциацията на прокурорите и Камарата на следователите възразяват срещу предложените промени в Закона за съдебната власт
Асоциацията на прокурорите в България и Камарата на следователите в България възразяват срещу предложените промени в Закона за съдебната власт. Това става известно от становище, разпространено до медиите.
Според съсловните организации проектът на Закон за изменение и допълнение (ЗИД) на Закона за съдебната власт (ЗСВ), внесен в Народното събрание на 5 декември, е в противоречие с някои от разпоредбите на ЗСВ и Закона за нормативните актове (ЗНА), а в някои части влиза в колизия с разпоредбите на Конституцията.
Според двете организации в мотивите на промените се заявява, че целта е „да се даде време на Народното събрание да изпълни конституционните си задължения за избор на парламентарната квота и докато Народното събрание успее да направи това, съдебната система ще бъде управлявана във временен режим“.
Задължението за избор на парламентарна квота във Висшия съдебен съвет (ВСС) тежи върху Народното събрание от момента на изтичане на мандата на настоящия съвет, вече повече от две години. Съгласно установения конституционен ред парламентът няма право да извършва преценка дали да упражни своите правомощия, а е задължен да го направи, пишат от Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите.
Парадоксално, вместо незабавно да бъде стартирана открита и прозрачна процедура за избор на нов ВСС, чрез внесения законопроект практически се цели бетонирането на вакуума и безвремието в съдебната система, допълват от двете организации. Приемането на такъв тип законодателство би създало опасен прецедент, водещ до официалното институционализиране на едно неопределено, висящо във времето положение. Лансира се тезата, че приемането на законопроекта ще бъде стимул за ВСС и НС да инициират процедурите за избор на членове от професионалната и парламентарната квота. В тази връзка припомняме, че съдебната власт, съгласно обществения интерес, изпълни конституционните си задължения, като членовете на ВСС от професионалните квоти на съдиите, прокурорите и следователите бяха избрани преди около две години и половина, се посочва в становището.
В него е записано още, че неизпълнението на задълженията на законодателната власт за избор на членове на ВСС, не може да бъде коригирано чрез възпрепятстване възможността Съветът да изпълнява правомощията си, посочени в основния закон, в пълен обем.
От Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите определят мотивите за промените в закона като схематични, като, според тях, не са обосновани причините, които налагат приемането им, очакваните резултати, както и целите, които се поставят.
Единствената ясно видима цел и резултатът, който ще се постигне, е създаване на нестабилност, отлагане за неограничен период от време на избора на членове на ВСС от парламентарната и от професионалната квота, както и положение при което отделни подсистеми на съдебната власт за неизвестен като продължителност период, който може да продължи и години, няма да имат титулярно ръководство, а ще бъдат управлявани от изпълняващи функциите ръководители, допълват от Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите.
С цялата отговорност на магистрати и граждани призоваваме представителите на всички власти да изпълняват своите правомощия в дух на конструктивност и взаимодействие, с истинска грижа за обществения интерес. Няма как с противоконституционни средства да бъдат постигнати легитимни и общественополезни резултати, се посочва в становището.
Вярваме, че единственият начин за излизане от кризисното положение в съдебната система и държавата е всеки да уважава и спазва българската Конституция и законодателство, допълват съсловните организации.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text