site.btaАгрономическият факултет на Лесотехнически университет отбеляза 30 години образователна и научна дейност
В Аулата на Лесотехническия университет (ЛТУ) се проведе тържествено честване на 30-годишнината на Агрономическия факултет, съобщиха от екипа на висшето училище.
Събитието събра представители на академичната общност, студенти, възпитаници, партньори и гости, за да отбележи три десетилетия успешна образователна и научна дейност на факултета. Сред официалните гости бяха доц. д-р Георги Тренчев (бивш декан на Агрономическия факултет), проф. Димитър Греков (бивш министър на земеделието, Аграрен университет – Пловдив), доц. Младен Младенов (Национална служба за съвети в земеделието), проф. Оля Караджова (Българска агенция по безопасност на храните), проф. д-р Добри Ярков (Тракийски университет – Стара Загора), д-р Виолета Божанова (Селскостопанска академия), Георги Стоянов (Българска федерация по селско стопанство), Надя Запрянова (Институт за държавна политика и право), Невена Петрова (Център за оценка на риска в хранителната верига), Евгени Орешаков (Българска асоциация на зърнопроизводителите), д-р Десислава Тодорова (Институт по земеделие – Кюстендил), проф. Димитър Домозетов, доц. Маргарита Николова, директори на дирекции към Министерството на земеделието и храните, директори на земеделски институти от цялата страна, както и представители на бизнеса.
Честването беше повод за равносметка на постиженията и обмен на идеи за бъдещето, като акцент беше поставен върху сътрудничеството между академичната общност и бизнеса. Проф. д-р Румен Томов, декан на Агрономическия факултет, подчерта усилията на факултета в посока трансфера на знания чрез организиране на кръгли маси, инициативи като „Зелена академия“, информационни срещи с бизнеса и други. Той представи постиженията на възпитаниците на факултета, неговата история, развитие и изпълнени проекти. Бяха наградени за големи заслуги и всички досегашни декани на Агрономическия факултет.
Доц. д-р Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия университет, подчерта важността на осигуряването на качествени, безопасни и по възможност евтини суровини и храни, както и ролята на България в осигуряването на продоволствената сигурност. Той изрази увереност, че страната може отново да бъде сочена за пример в областта на овощарството и градинарството.
Заместник-министърът на земеделието и храните в служебното правителство д-р инж. Мирослав Маринов поздрави ръководството на университета и факултета и изброи множеството области, в които могат да се реализират агрономите. Според него обучението в Агрономическия факултет върви в синхрон с европейските виждания. /ПВ/
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text