site.btaОбщинските съветници от ПП-ДБ в Разград се обявиха против увеличение на местните данъци
Общинските съветници от групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) в Разград се обявиха против увеличението на местните данъци. На пресконференция в Националния пресклуб на БТА част от тях представиха мотивите си против приемането на докладна записка с предложение за увеличение на местните данъци.
Докладната е една от десетте, които общинските съветници са обсъдили вчера на заседанията на постоянните комисии. В нея е предложено изменение на наредба за определяне размера на местните данъци на територията на Община Разград. В докладната записка се предлага увеличение на имуществените данъци - данък върху недвижимите имоти, данък при придобиване на имущества по дарение и по възмезден начин и данък върху превозните средства, показва информация на сайта на Община Разград.
Според общинския съветник Митко Ханчев е необходимо общинската власт да изпълни своите ангажименти относно общинската собственост, за ефективното ѝ управление от една страна, за да печели повече, а от друга по-пестеливо и по-рационално да се изразходват общинските средства. Той посочи, че искането за увеличението е неоснователно, а населението е застаряващо и има дефицит на млади хора. „През последните десетилетия с всеки изминал кметски мандат населението на Разград намалява с около 3500 души и на всичко това отгоре искат да ни вдигнат данъците", коментира Ханчев. По думите му първо трябва да се види напредък в областите с неособено задоволително развитие и чак тогава да се мисли за повишаване на данъците. "Това, което се предлага, е неморално, дори цинично и сме категорично против. Няма да подкрепим такава политика“, заяви Митко Ханчев.
Огнян Обрешков каза, че кметската администрация очаква сума от около 2 млн. лева на година като ефект от мярката и занапред във времето тази сума ще се увеличава. „Ако се разходите из града, ще видите примери за недобро отношение и лошо поддържане на инфраструктурата. Проектите, които се изпълняват, се случват с много голямо социално гражданско недоволство в града. Времето за изпълнение на проектите е дълго, с разтеглени срокове, без ясен план, без гражданите да са наясно кога, как, какво се случва“, отбеляза Обрешков. Той изтъкна, че никъде в докладната не са поставени конкретни цели и проекти, които би трябвало да се финансират на базата на тези допълнителни средства.
Петя Цанкова обясни, че като мотив за увеличение на данъка върху недвижимите имоти е посочено само и единствено това, че има увеличение на инфлационния ръст. „Относно данъка за придобиване на имущества, подарени по възмезден начин, е посочен мотив, че има доста хора, които прехвърлят имотите си на нереално ниска цена", каза тя. Според нея това би било демотивиращо за хората, които са изрядни граждани в това отношение. „Във връзка с предложението за увеличение на данъка върху превозните средства сме информирани, че има значително увеличение на превозните средства в общината, като по-големия дял се пада на по-старите автомобили. Това означава, че повечето ни граждани нямат възможност да закупят нови автомобили. В същото време няма нито един паркинг, който да побира тези автомобили“, отбеляза Цанкова. Тя заяви, че в докладната не открива истинска обосновка за повишаване данъците на хората.
„Когато администрацията докаже, че правилно, адекватно и смислено разходва средствата на нашите съграждани, бихме помислили дали може да увеличим този приходен източник", каза от своя страна Мирослав Грънчаров. С всички изразени аргументи категорично няма да подкрепим докладната, заяви Грънчаров.
/БИ/
news.modal.header
news.modal.text