site.btaВъзстановителното право се опитва да възстанови справедливостта такава, каквато е според страните в процеса, каза Елена Евстатиева
Една от първите задачи на възстановителното правосъдие е да поправи стореното. Докато конвенционалното право следи за спазването на закона, възстановителното се опитва да възстанови справедливостта такава, каквато е според страните. То поставя в центъра човека, а не законите. Това обясни за БТА Елена Евстатиева, председател на Асоциацията за възстановително правосъдие. Асоциацията организира днес в София кръгла маса на тема „Обещанията на възстановителното правосъдие в един поляризиращ се свят“, която е в рамките на Международната седмица на възстановителното правосъдие.
Възстановителното правосъдие се опитва да се допита до жертвите какво според тях би трябвало да се случи след престъплението, за да могат те по-лесно да се възстановят, обясни Евстатиева. Често представата на жертвите за справедливост е различна от тази на закона, каза още тя.
Възстановително право много трудно може да намери голям брой съмишленици в България, посочи Евстатиева. Асоциацията за възстановително правосъдие в България е учредена през януари тази година. Все още се опитваме да градим общност, която да прилага тези практики, каза още тя. По думите й през годините е имало „бели лястовици“, които са използвали методите на възстановително право и други, които несъзнателно са го правили. Според Евстатиева скоро те ще имат по-широко поле за изява.
"Всичко, което се случва сега в света, води до силна поляризация. Тя отчуждава хората. Възстановителното правосъдие, което цели да среща хората, също е изправено пред поляризация", каза Евстатиева при откриването на кръглата маса.
/ЕП/
news.modal.header
news.modal.text