site.btaХиляди фермери протестираха в Лондон срещу предложения от правителството данък върху наследството
Хиляди британски фермери се събраха в центъра на Лондон днес, за да протестират срещу предложения спорен данък върху наследството на ферми, обявен от лейбъристкото правителство, предаде Франс прес.
Демонстрантите, някои от които пристигнаха с трактори, се събраха на "Даунинг стрийт", за да изразят недоволството си срещу този предложението.
С обявяването на този данък правителството унищожи социалния договор, който съществуваше от края на Втората световна война, заяви Том Брадшоу, президент на Националния съюз на фермерите (NFU).
"Този абсурден бюджет ще фалира всички, това е твърде много за нас", заяви Оли Харисън, един от организаторите на демонстрацията, пред АФП.
Досега британските ферми можеха да се възползват от освобождаване от данък върху наследството върху техните стоки и имоти. Мярка, която трябваше да улесни възстановяването на фермите.
Лейбъристкото правителство обаче обяви на 30 октомври, когато представи първия си проектобюджет за 2025 г., че това изключение вече няма да се прилага за ферми, чиято стойност надвишава 1 милион бр. лири (1,2 милиона евро) от април 2026 г.
Фермите вече ще подлежат на данъчна ставка от 20 на сто или половината от обичайната ставка на данъка върху наследството.
Премиерът Киър Стармър увери вчера, че разбира "загрижеността" на фермерите, но потвърди, че "по-голямата част от тях" няма да бъдат засегнати.
Реалният праг, от който ще се плащат тези данъци върху наследството, може да се повиши до 3 милиона лири (3,6 милиона евро) в случай, че двойка желае да прехвърли своето наследство на дете, според правителството.
Кийр Стармър подчерта също, че 5 милиарда лири (6 милиарда евро) в бюджета са предвидени за земеделие през следващите две години.
Според данни на Министерството на финансите три четвърти от фермерите в страната ще избегнат този данък. Фермерите обаче се позовават на данни от Министерството околната среда, прехраната и развитието на селските райони, според които 66 на сто от селскостопанските предприятия имат стойност над 1 милион лири.
Според данни от Националния съюз на фермерите, който представлява повече от 45 000 членове в Англия и Уелс, "75 на сто от търговските ферми ще бъдат в окото на бурята", заяви Том Брадшоу.
След Брекзит британските фермери страдат от недостиг на работна ръка и финансиране, като вече не се възползват от средства от Общата европейска селскостопанска политика на ЕС (ОСП).
/ИЦ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text