site.btaЧестотата на прееклампсията е 2%-5% и все още не можем да я лекуваме, но трябва да се направи скрининг на бременните, каза д-р Васил Калев
Честотата на прееклампсията е 2%-5% и все още не можем да я лекуваме, но трябва да се направи скрининг на бременните. Това каза д-р Васил Калев, специалист по фетална медицина по време на конференцията “Родени твърде рано – медицински и социални аспекти на развитието на недоносените деца”. Форумът е организиран от фондация “Нашите недоносени деца” и е посветен на темата за преждевременното раждане и недоносените деца.
Прееклампсията е патологично състояние, развиващо се след 20-та седмица от бременността, с риск за бременната и за бебето, каза още той. По думите му все повече трябва да се говори за това състояние, да се обсъжда с бъдещите родители, но центровете в страната ни, които предлагат този тип скрининг, не са много. В повечето случаи лекарите, които проследяват бременността, насочват жената за скрининг, добави д-р Калев. Рискът от прееклампсия при бременност с близнаци е девет пъти по-висок, посочи още той. Скринингът трябва да се направи между 11-та и 14 -та седмица от бременността, допълни д-р Калев.
Прееклампсията се характеризира с високо кръвно налягане на жената по време на бременността ѝ - над 140/90, което се развива при пациенти с нормално кръвно налягане извън бременността, откриване на белтък в урината над 0,3 гр. в 24-часова урина, засягане на бъбреци, черен дроб, гърчове, инсулт, слепота, хематологични усложнения и др., обясни д-р Калев.
При животозастрашаващи състояния за майката или за бебето в резултат на прееклампсия се налага прекъсване на бременността. В една трета от случаите това се случва преди 37 гестационна седмица и това е основната причина за преждевремнно раждане и недоносеност, посочи още д-р Калев.
Във форума участват родители на недоносени деца, както и медицински специалисти. Конференцията, която се провежда в навечерието на Световния ден на недоносените деца-17 ноември, ще продължи и утре. Темата на Световния ден на недоносените деца тази година е бебето да бъде близо до родителя, каза Нина Николова, председател на „Нашите недоносени деца“. Тази грижа подобрява състоянието на детето и на родителя, ние не сме посетители, а сме родители, каза още Николова и призова родителите да настояват да бъдат до недоносените си деца и да имат възможност да ги докосват, докато са в болницата.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text