site.btaОБНОВЕНА Започва размяна на новини между БТА и международната информационна агенция на Казахстан „Казинформ“
Започва размяна на новини между БТА и международната информационна агенция на Казахстан „Казинформ“. БТА сключи меморандум за разбирателство за сътрудничество с „ТВ и Радио комплекс към Президентството на Република Казахстан“ (ТРК), част от който е "Казинформ".
Целта е да създаде основа за развитие и укрепване на сътрудничеството в областта на медиите. Взаимната помощ и подкрепа между БТА и ТРК включва размяна на новини, като всяка от медиите ще предоставя една от основните си ежедневни новини за публикуване и разпространение в другата. Меморандумът предвижда още сътрудничество за съвместно производство на съдържание, обучение и стаж на служители и др. За първи път се подписва договор за сътрудничество между двете агенции.
Според информация на отдел „Справочна” на БТА „Казинформ“ предоставя официална информация за дейността на президентската администрация, парламента, правителството, регионалните власти, националните финансови и промишлени структури. Новините са достъпни на казахски, руски, английски, китайски, узбекски. Централният офис на агенцията се намира в Астана, Казахстан. Агенцията е представена в 17 региона на страната, като разполагат със свои кореспонденти.
БТА вече има споразумения за сътрудничество с 44 национални агенции от четири континента (Европа, Азия, Америка и Африка), включително с националните информационни агенции на всички съседни на България страни и с 22 европейски агенции, които са членове на Европейския алианс на новинарските агенции (ЕАНА). Такива договори за всекидневен безвъзмезден обмен на новини БТА има с националните новинарски агенции на Австрия, Азербайджан, Албания, Алжир, Аржентина, Армения, Белгия, Босна и Херцеговина, Виетнам, Гана, Гърция, Израел, Индия, Иран, Испания, Италия, Йемен, Камбоджа, Киргизстан, Кипър, Косово, Кот д'Ивоар, Латвия, Либерия, Ливан, Молдова, Монголия, Нигерия, Нидерландия, Обединените арабски емирства, Полша, Република Северна Македония, Португалия, Румъния, Саудитска Арабия, Сенегал, Словакия, Сърбия, Турция, Украйна, Филипините, Хърватия и Черна гора.
По данни на Агенцията по заетостта (АЗ), предоставени на БТА, от началото на годината до 13 септември 282 граждани на Казахстан, както и две лица от страната, които са от български произход, са заети у нас като сезонни работници. Казахстан е на седмо място по брой предоставени разрешения за заетост в България за същия период тази година. През миналата година в България са работили 369 лица от Казахстан като сезонни работници, а през 2022 г. – 235. По брой издадени разрешения страната е била на седмо и шесто място съответно през 2023 г. и 2022 г. Сферата на заетост е в секторите хотелиерство и ресторантьорство и селско, горско и рибно стопанство, посочват от АЗ.
Казахстан е държава в Централна Азия с територия от 2 724 900 кв. км и население от 20 260 006 души, от които 1 464 415 души живеят в столицата Астана. Казахстан е девета в света по находища на нефт и газ, осма по находища на въглища и втора по находища на уран. Тя е основен производител на уран и има инвеститори от Русия, Китай и САЩ.
Българската диаспора в Казахстан има над 120-годишна история, корените й са в Бесарабия. Българската общност в страната е със статут на национално малцинство. Към 2003 г. по официални данни българите в Казахстан са 7000, а към 2019 г. са 4500 души.
През 1994 г. в Алмати е създаден Българският културен център. Културни центрове на етнически българи има и в град Атарау, в Актюбинска и Павлодарска области. В Актобе през 1997 г. е регистриран филиал на Българския национално-културен център (БНКЦ), който през 2011 г. е пререгистриран като Обществено обединение „Актюбинско областно етнокултурно обединение на българите „Вяра“.
От учебната 2000 – 2001 г. Министерството на образованието отпуска места за обучение в български висши учебни заведения на българи от Казахстан. През 2002 г. в Павлодар е създаден Обществен фонд на етническите българи в Казахстан „Здравец“.
В Павлодар има създадено българско отделение в Училището за национално възраждане „Канат Даржуман“. Българското отделение е едно от 24-те национални отделения в училището. В българската паралелка обаче в последните години липсват учители, сочи информация на отдел „Справочна“ на БТА.
През 2011 г. в Астана е регистриран Българският етнокултурен център „Злата“.
/ ГН
/Отдел „Справочна“
/ББ, ДА
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text