site.btaХрамът „Успение Богородично“ пази историята и духовността на Ловеч, каза за БТА отец Мартин Йотов
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално значение.
В момента обаче състоянието на църквата е влошено и се нуждае от основен неотложен ремонт. Затова правителството преди два месеца отпусна 125 хиляди лева, разказа в интервю за БТА протойерей отец Мартин Йотов, част от духовенството на храм „Успение Богородично“ в Ловеч.
По думите му вече 190 години в старинния храм не е спирало богослужението. Годините обаче са оставили своите следи върху него и той се нуждае от цялостен ремонт.
„Във времето беше опитано да се направи частичен ремонт, който да съхрани храма, защото беше тръгнал да се цепи по цялата си дължина на две. Преди повече от 20 години беше укрепен именно в този участък. Основният проблем е, че е построен под скала. От нея непрестанно върви влага и вода, която напояваше обилно цялата южна страна на храма. Впоследствие беше правен дренаж, който успя да закрепи положението, но пораженията са видими“, каза отец Мартин.
Според него е необходимо да се подновят дограмата, подът, електрическата инсталация, фасадата, да се извършат укрепващи дейности, дренажи. След това да се пристъпи и към цялостното изографисване на храма във вътрешността, тъй като това е правено на парче.
С благословията на Ловчанския митрополит Гавриил е започнала инициатива за възстановяване на храма, за което ще са необходими много средства. С отпуснатите 125 хиляди лева от държавата свещеникът се надява да се направи дренаж на южната страна, да се смени дограмата или пода и да се подготви вътрешността на храма за изографисване.
Въпреки проблемното му състояние в храма продължава да се води активен енорийски духовен живот, като се служи всяка неделя и на празниците. Посещаван е и от много туристи, разказа още отец Мартин Йотов.
Храмът „Успение Богородично“ е построен през 1894 г., но на това място е имало духовен живот още преди пет века
По думите му храмът е построен през 1834 година по инициатива на местните хора, въпреки че има свидетелства, че на това място е имало духовен живот още преди пет века назад във времето. Първо е била построена основната част на църквата, а по-късно през годините - притворът, прилежащите помещения към него и самата камбанария.
Първите сведения за храма са от 1784 г., но има данни и за много по-ранното му съществуване. Изгорен е по време на Гръцката завера (1821-1828 г.). Най-вероятно поради обстоятелството, че местният владика, който е бил грък, по това време е предприел действия в подкрепа на въстанието и като наказание османците изгарят храма.
“Само в рамките на 10-15 години той отново е въздигнат, което ясно говори, че хората са имали нужда от него“, добави свещеникът.
Храмът е възрожденска псевдобазилика, вкопана три стъпала под земята. Иконостасът е правен от тревненски майстори и е съхранен през тези 200 години. Иконите в притвора са на около два века. Пази се и богослужебна книга от края на 17-и век.
В храма са служили йеродякон Игнатий и поп Кръстю Никифоров
„Историята на храма е дълбоко свързана с българската държавност или самосъзнание за държавност, независимост на българския народ, защото около този храм се оформя и така наречения Ловчански революционен комитет. Левски го основава, поп Кръстю е бил касиер, Поплуканов е участвал, въобще много хора са взели участие в този комитет. Той до голяма степен е бил именно основан около храма и около енорията на този храм. Така че той има сериозно значение за българската история и трябва да се обнови изцяло", обобщава протойерей отец Мартин Йотов.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text