site.btaОбщинският съвет определи трима почетни граждани на Ямбол по случай празника на града
Общинският съвет определи трима почетни граждани на Ямбол по случай празника на града – Св. Дух, който тази година е на 24 юни. Званието ще получат заслужилият треньор по лека атлетика Йордан Атанасов, физикът-изобретател Христо Дичев и архитектът Сотир Камбуров, решиха единодушно съветниците на заседанието.
В своята дългогодишна треньорска кариера 83-годишният Йордан Атанасов е донесъл на Ямбол чрез своите възпитаници над 500 медала от държавни първенства, 20 медала от Балкански игри, 16 медала от Купа Европа и класирания в два полуфинала от Световни и Олимпийски игри.
Христо Дичев прави едно от трите значими български открития в областта на физиката. Откритието му „Формиране на Дичеви пръстени“ е признато от Българската академия на науките през 2000 г. Автор е на 35 изобретения и рационализации, включително на първия промишлен робот, внедрен в Ямболска област. Вписан е в алманаха „1000 причини да се гордеем, че сме българи“ и в „Златната книга на откривателите и изобретателите в България“.
Архитект Сотир Камбуров проектира редица обществени и жилищни сгради в Ямбол и региона през последните 45 години. Сред тях са Ритуалната зала, музеят в Националния археологически резерват „Тракийски и античен град Кабиле, резиденцията на Тодор Живков на връх Бакаджик, езиковата гимназия, Учителския институт, новата автогара, кардиологичната болница в града. По негови проекти наскоро бяха обновени Младежкият дом и Музеят на бойната слава.
С наградата на Ямбол по повод празника на града да бъде удостоен Факултет „Техника и технологии“ към Тракийски университет – Стара Загора, реши още местният парламент. Факултетът е единственото висше учебно заведение в Ямбол, наследник на основания през 1964 г. Учителски институт. Наградата е за значителен принос за обучението на специалисти с висше образование за Ямбол, региона и страната.
С почетен знак „Герб на община Ямбол“ ще бъде наградена териториалната организация на Научно-техническите съюзи (НТС). Структурата в Ямбол е открита през 1980 г. от проф. Иван Попов, като през годините провежда редица научни конференции, семинари, изложби, срещи, фестивали, развива обучителна и квалификационна дейност.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text