site.btaЗащо е важно младите да знаят трудовите и осигурителни права, обясниха социалният министър и експерти пред студенти от УНСС


С публична лекция на тема „Работа, осигуровки, права – за силен старт на кариерата“ социалният министър Борислав Гуцанов и експерти от ресорното министерство обясниха на студенти от Университета за национално и световно стопанство (УНССБ) защо е важно да работят при сключен трудов договор, какви са осигурителните им права и условията за придобиване право на пенсия. Събитието се организира от Студентския съвет при УНСС с партньорството на Националното представителство на студентските съвети.
От 140 години в България има система за социално осигуряване, каза министър Гуцанов. Темата за пенсионирането може да ви се струва далечна, но всеки един, като започва работа, трябва да мисли за този период, както и относно заболяване или майчински, обърна се той към младежите. И ги призова да не се съгласяват да получават „пари в плик“, докато работят на минимална работна заплата (МРЗ). Той обясни, че това е важно и за „солидарността на системата при пенсиониране“. Едно е да получавате пенсия от 700 лв., друго е да получавате пенсия от 3000 лв., коментира Гуцанов.
Млад баща на 35 г. умира внезапно от инфаркт, но се оказва, че за този период той не е успял да натрупа пет години осигурителен стаж, колкото се изисква за минимална наследствена пенсия, разказа реален случай министърът. И двете деца на мъжа, вместо да получат 900 лв. наследствена пенсия, получават по 150 лв., добави той.
Първите документирани исторически сведения за стачка са от 1156 г. преди Новата ера от времето на Рамзес III, когато строителите на гробници на фараоните и занаятчиите са блокирали пътищата със скандирания „Гладни сме!“ заради едномесечно забавяне на възнагражденията, разказа Петя Малакова, началник Отдел „Обществено осигуряване“ в Министерството на труда и социалната политика (МТСП). Тя открои, че стачки е имало още от миналото, докато се стигне до достижения като 8-часовия работен ден. Експертът посочи, че България е ратифицирала всички конвенции на Международната организация на труда. Хубавото на трудовия договор е, че когато започнете да предоставяте работната си сила, при сключен трудов договор, ползвате всички осигурителни права, обясни още Малакова. Тя обърна внимание на това, че в други държави няма толкова дълго платено майчинство или период за боледуване.
Деница Тенчева от Главна дирекция „Политика на пазара на труда“ в МТСП разясни, че чрез регистрация в бюро по труда младежите без опит могат да се възползват от различни програми за заетост. Предложенията за свободни работните места са видимите в рубриката „Електронна трудова борса“ на сайта на Агенцията по заетостта. „Младежка заетост +“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ е един от примерите за проекти, които подпомагат интеграцията на пазара на труда на младите хора. "Започвам работа" е другата такава възможност.
Ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров отбеляза, че лекцията е подходяща за младите хора, които да чуят „лично от извора“ какво означава да си осигурен и да се спазва трудовото законодателство. По думите му младите хора не бива да пренебрегват осигурителните си права.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина