site.btaОБНОВЕНА Националният отбор по киберсигурност беше награден за успехите си на церемония в Министерството на електронното управление
Участниците в първия български национален отбор по киберсигурност бяха наградени за представянето си в Европейското първенство по киберсигурност в Хамар, Норвегия, на церемония в Министерството на електронното управление днес. На нея присъстваха министърът на електронното управление Александър Йоловски, министърът на образованието Галин Цоков и националният координатор по киберсигурност Петър Кирков.
С информационните технологии, с киберсигурността, с изкуствения интелект са свързани много от професиите на бъдещето, каза министърът на образованието Галин Цоков. По думите му успехът на младежите е и възможност за развитие в България на професиите на бъдещето. Надявам се и че за в бъдеще това ще стане вашият професионален път, каза министър Цоков. Той отбеляза, че страната ни е била учредител на редица международни състезания и подчерта, че догодина ще сме домакин на олимпиада по изкуствен интелект. Защо да не помислим за в бъдеще да организираме състезание по киберсигурност, на което ние да бъдем учредител и да дадем възможност децата и младежите от цял свят да се срещнат и да премерят сили, изтъкна той.
След словото си министър Цоков подари лаптоп на националния ни отбор по киберсигурност.
Вие се представихте толкова достойно в това състезание на фона на условията, в които сте участвали, каза министър Йоловски и посочи, че младежите са направили един малък подвиг. Той подчерта, че това е с техен ресурс, без значима подкрепа от държавата. Какво би се случило, ако хора като вас имаха по-сериозна подкрепа на държавата - тогава съм убеден, че първите места са наши и само наши, каза Йоловски. Той заяви, че младежите за пореден път са доказали, че в България има изобилие на таланти в областта на информационните и комуникационните технологии. Много бих се радвал някои от вас да станат наши колеги в МЕУ и в държавната администрация, изтъкна министърът. Нашата задача е да направим условията за работа привлекателни, така че хора като вас да изберат държавата като свой работодател, за да може вашите знания и умения да се ползват от обществото, да не ви загубим, да не сте поредните български специалисти, които ще се ориентират към работа и живот в чужбина, каза министър Йоловски. Той отбеляза, че дигиталната трансформация не е възможна без киберсигурност и пожела на младежите да дерзаят. Заразявайте с вируса на кибер всички ваши приятели, познати. Това е новото нормално. Надявам се вие да сте цифровото бъдеще на България, каза още той.
Този отбор суперзвезди е начин да събудим интерес към тази професия, защото съгласно последните изследвания в европейски мащаб не достигат между 400 и 600 хиляди човека в тази област, каза националният координатор по киберсигурност Петър Кирков. По думите му това е естествен резултат от дигитализацията, навлизането на технологиите, изкуствения интелект. Хората в киберсигурността сме именно тези, които се стараем технологиите да бъдат използвани така, както искаме да бъдат ползвани, а не злонамерено, каза още Кирков.
На церемонията статуетка и грамота получиха Красимир Велков; Йордан Стойчев; Йордан Тодоров; Момчил Игнатов; стоян Колев; Димитър Колев; Симеон Бунчев; Николай Вълканов; Александър Николов; Демира Димитрова; Димитър Димитров.
Тази година направихме първите стъпки, малко трудно и прибързано успяхме да се организираме, каза за БТА Пламен Калчев, който участва в подготовката на националния български отбор по киберсигурност. Той коментира, че са се представили прилично и са получили поздравления от Ирландия, Канада, както и други.
Калчев разказа, че подготовката на отбора е главно задача на Петър Анастасов, треньор на отбора. Основната му цел беше да „пречупи“ участниците да си комуникират помежду си, защото това е малко по-интровертна професия и среда. Той успя да накара участниците да работят като един отбор, а не като отделни състезатели, каза Калчев.
Форматът на състезанието се развива в три дни. Два от дните бяха „Джепарди“ формат – всеки отбор получава конкретни задачи, които трябва се решат в различни дисциплини. Получава се флаг, който сигнализира, че задачата е решена и това носи точки на отбора, разказа още Калчев. Той посочи, че целите на първия ден от олимпиадата са пасивни, докато вторият ден е тип „атака-защита“. „Всяка защита и атака носи съответен брой точки, като накрая те се обединяват и се получава крайното класиране“, обясни той и отбеляза, че състезанието е строго практическо и няма теория.
Организирахме се с лични финанси, имахме подкрепа и от спонсори и успяхме да отидем на първенството в Норвегия, разказа още Калчев. По думите му подкрепа от страна на държавата би подпомогнала много за работата на отбора и се надява в следващите години да има съдействие.
Пламен Калчев разказа за бъдещите планове на националния ни отбор по киберсигурност. По думите му Европейското първенство по киберсигурност се провежда ежегодно в продължение на 8 години, като това е първото участие на отбора. Той се надява всяка следваща година да се подготвя квалифициран отбор, който да отговаря на изискванията на Агенцията на Европейския съюз за киберсигурност ENISA. Калчев посочи, че олимпиадата догодина ще се състои в Италия, като предстои да бъде обявена датата на провеждане.
Вече работим по организация на квалификацията, която ще бъде вероятно около март догодина и предстои да направим официално уверение. Предвидили сме дълъг период за тренировки и се надяваме есента догодина да можем да се представим по-добре, каза още той.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text