site.btaБългария е единствена страна в Европа, която е поставила малките деца в държавен образователен монопол, каза Цветелина Заркин
България е единствена страна в Европа, която е поставила малките деца в държавен образователен монопол. Тя не осигурява никакво финансиране към частния сектор, не позволява родителите да попълват системата. Това се посочва в документа "Визия за децата в България", представен по време на кръгла маса по проблемите на ранното детско развитие от Цветелина Заркин, общински съветник от Столична община.
Семействата, които подкрепят основните демократични ценности най-ясно виждат недостатъците на системата, и тези от тях, които имат тази възможност, изваждат децата си от нея и ги насочват към частния сектор, което всъщност обединява система, посочи Заркин.
Дискусията се състоя в историческата сграда на Народното събрание и се организира, съвместно от Заркин и народния представител Елисавета Белобрадова. Заркин посочи, че документът е изготвен в периода март - ноември тази година в десет града на страната. По думите на Заркин визията е споделена, защото е изработена в директен диалог с местните общности на десет града и включва и най-важната заинтересована група – децата. Достигнахме до близо 300 деца на възраст между 2,5 г. и 10 години, заяви общинският съветник.
Другото достойнство на тази визия е, че тя е наистина демократична. Тя даде възможност на всички възможни заинтересовани страни във фокус групи да участват в нейното разработване, добави Заркин.
Визията е именно за това да потърси тези споделени ценности, около които можем да се обединим като общество, заяви Заркин и отбеляза, че през последните десет години ранното детство е ключов приоритет на Европейския съюз, защото чрез него можем да въздействаме върху други сектори като здравеопазване, намаляване на престъпността, по-добри доходи, по-висок коефициент на интелигентност и по-високи образователни резултати.
Заркин открои два основни компонента на визията - инвестиции в холистични програми и гарантиране, че тези програми ще достигнат до всяко едно дете.
Тя отбеляза, че изследванията доказват, че докато висококачествените услуги носят ползи, то услугите с ниско качество имат значително отрицателно влияние върху децата и обществото. Време е да работим за качество на услугите в ранното детство, добави Заркин и отбеляза, че България нарушава приетите на международно ниво документи като Женевската декларация за правата на детето, Конвенцията за правата на детето.
По думите на Заркин именно поради липсата на цялостна национална визия за образованието и грижата в ранната детска възраст, на цялостна политика в това направление, срещу България е образувано дело. Тази година на 26 октомври Европейския комитет по социални права в Страсбург даде на България срок до 15 декември за отговор по същество на жалбата, добави Заркин.
Според нея въпросната визия може да даде добри насоки и решения.
България като държава не успява да даде този избор на родителя да избере формата на образование и методите на образование на своите деца, не стимулира развитието на образователни услуги от страна на самите граждани от страна на самите семейства. Не е въвела никакви механизми, които да правят възможни публично-частно партньорство, така че да имаме многообразие от образователни услуги, заяви Заркин и настоя за включване правата на човека в образованието като ключов елемент за качествено образование.
Всяко дете има право да получава подкрепа. Трябва да позволим на семействата да допринасят за образователната система, добави Заркин.
/РН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text