site.btaПредставителна масивна църква от X-XI век е открита в Силистра
BOBSTH 10:11:31 10-09-2015
RM1012BO.003
Силистра - находка
Представителна масивна църква
от X-XI век е открита
в Силистра
Силистра, 10 септември /Пеню Николов, БТА/
Представителна масивна трикорабна църква от X-XI век е открита в Силистра при строителните работи на обекти от водния цикъл на града.
Тя е на около 90 метра от откритата пред осемдесетте години на миналия век патриаршеска базилика. За определен период от време двете църкви действат едновременно. В близост има и разрушен езически храм.
Според проф. Георги Атанасов от Регионалния исторически музей в Силистра това е една от най-представителните църкви на Първото българско царство и по начин на градеж, по изящество и масивност следва непосредствено след Голямата базилика в Плиска и двете големи църкви във Велики Преслав.
Новооткритата църква се свързва и с намерен през 1952 година в този район надпис за възстановен и украсен храм от василевсите Василий /Василий Втори/ и Константин.
В църквата и около нея са регистрирани над 30 погребения, по-голямата част от които са на деца. Намерени са и монети.
Църквата се затрупва консервационно по предписание за максимално запазване на археологическа структура.
При строителните работи за водния цикъл са намерени повече от 30 археологически обекта. Едни от най-интересните са неизвестна досега за археолозите крепостна стена на късноантичния Дуросторум и стенописи. Според проф. Георги Атанасов вероятно в началото на четвърти век целият обитаем град е бил защитен от външна крепостна стена. Тя е с широчина между два-два метра и петнайсет сантиметра и на места е запазена на височина метър-метър и половина. Имало е и правоъгълни кули. За изграждането на стената е използван много силен червен хоросан.
В останки от представителна сграда от втори век са регистрирани за първи път качествени стенописи, изпълнени в помпеанско червено и в наситени сини, зелени и жълти цветове. Сред документираните находки са масивни представителни сгради от девети-десети век, някои от които са извън укрепената територия, старобългарско селище от същия период от предградията на средновековния град, част от османската фортификация на града. Разкопките се ограничават само в територията на изкопните работи. Заедно със силистренските археолози работят и археолози от Шумен, Добрич, Велико Търново и Русе.
/РУМ/
news.modal.header
news.modal.text