site.btaТри пъти е нараснал интересът на чуждестранните студенти към обучение в Нов български университет за последните две години
BOBSTH 12:02:01 02-11-2015
AM1201BO.004
висше образование - проф. Людмил Георгиев - НБУ - интервю
Три пъти е нараснал интересът на чуждестранните
студенти към обучение в Нов български университет
за последните две години
София, 2 ноември /Димитрина Ветова, БТА/
Три пъти е нараснал интересът на чуждестранните студенти към обучение в Нов български университет за последните две години, съобщи в интервю за БТА проф. д-р Людмил Георгиев - заместник-ректор по научноизследователската и международната дейност в НБУ.
Списъкът на международните ни студенти е много разнообразен, те са от различни държави, като преобладават от Европа, Азия и Африка, каза проф. Георгиев.
През последните две години нарасна броят на кандидат-студентите ни от Китай, Индия,Украйна, Турция, Мароко, Афганистан и Пакистан, отбеляза заместник-ректорът.
Чуждестранните студенти се обучават по програми на английски, френски и италиански език, но от НБУ искат чужденците да могат да се обучават и на български
Чуждестранните студенти в Нов български език учат по програми /или специалности/ на английски, френски и италиански език. Едно от завоеванията ни е, че успяхме да разширим програмите на чужд език и това е най-важното, за да имаме студенти от чужбина в нашия университет, посочи проф. Георгиев.
Амбицията ни е да привлечем чуждестранни студенти, които да имат желанието за обучение по български език в НБУ и съответно да се запишат в програми на български език, заяви проф. Георгиев. Той отбеляза, че ако България е имала успех в своята политика "за узнаване" за нея в предишни години, това е станало благодарение на обучените у нас чужди студенти. Тези студенти са станали лоби на България, например във Виетнам и в африканските страни, каза проф. Георгиев. Той посочи, че Великобритания и САЩ работят точно така - не преподават на китайците на китайски език, а на английски.
България е малка държава и не можем да имаме високата претенция българският език да е световно конвертируем, но все пак езикът ни е официален за европейското пространство. Интересът ни, както и този на държавата, е повече чужденци да знаят български език и да се интересуват от България. Целта е да се научат да правят връзка със страната ни, за да можем да разчитаме на тях в бъдеще, каза заместник-ректорът.
Имаме много добър международен отдел, който поддържа връзка със света, рекламираме се и имаме сравнително голяма мрежа от чуждестранни партньори, която поддържаме, обясни проф. Георгиев. Той добави, че като специфика на програмната си политика НБУ е създал т. нар. програмни съвети, в които програмни консултанти се занимават постоянно със студентите, включително и с чуждестранните, като ги съветват какви курсове да запишат и кое би било добре за тях, както и се интересуват от развитието им.
В НБУ няма незаети места за първокурсници
В НБУ няма недостиг на кандидат-студенти и през тази година си изпълнихме бройката, защото успяхме да създадем привлекателна академична и материална среда, и таксите ни вече не са толкова високи спрямо другите университети, каза проф. Людмил Георгиев.Той разказа, че от 15 години НБУ предлага и организира различни квалификационни курсове за хора на всякаква възраст. По този начин университетът се вписва във възможността за учене през целия живот.
Нямаме възрастови ограничения и сега имаме студенти и над пенсионна възраст, които учат за удоволствие, каза заместник-ректорът. Той обясни, че във факултета за дистанционно, електронно и продължаващо обучение има система от отделни курсове, по които кандидатите могат да се запишат, да се образоват и да получат документ за всеки от тях. Имаме и групи от курсове, завършването на които води до сертификат и след това желаещият кандидат може да се включи в редовна или дистанционна програма на университета, за да продължи със своето образование. Това е принципът на модулното обучение, който НБУ отдавна е въвел, отбеляза проф. Георгиев.
Дипломите от НБУ се признават в Европа и по света
Не съм се интересувал как стои въпросът с другите български университети, но НБУ няма проблем с признаването на дипломите за висше образование в Европа и в света, стига те да са издадени от легитимен университет, който е признат от съответните органи в държавата, в която се е провеждало обучението, каза проф. Георгиев. Имахме проблем с Турция, но той се реши преди три години, добави той. С Гърция нямаме никакъв проблем, освен този, че те не признават някои от филиалите на чуждестранни университети на територията на тяхната държава - например на Шефилдския. По тази линия, ние също не признаваме дипломи, които са издадени от Шефилдския филиал в Солун, съобщи заместник-ректорът на НБУ. У нас също има такива институции, провеждащи нелегитимно обучение в нарушение на Закона за висшето образование, които са филиали на чуждестранни университети, каза заместник-ректорът на НБУ.
Проф. Людмил Георгиев ще участва в Единадесетата световна среща на българските медии, която ще се състои от 4 до 8 ноември в Атина. Форумът, събиращ ежегодно журналисти от България и света, се организира от БТА и от Асоциацията на българските медии по света. /Димитрина Ветова//АМ/
news.modal.header
news.modal.text