site.btaСветовният печат коментира предложението на Тръмп за ивицата Газа и отношенията му с израелския премиер Нетаняху
![Световният печат коментира предложението на Тръмп за ивицата Газа и отношенията му с израелския премиер Нетаняху](/upload/10639589/65c65d39d5a04e6b8ae675640b703bd3--1--3879c60d784c4d809b237cf990dee024.jpg?l=1000)
![Световният печат коментира предложението на Тръмп за ивицата Газа и отношенията му с израелския премиер Нетаняху](/upload/10639589/65c65d39d5a04e6b8ae675640b703bd3--1--3879c60d784c4d809b237cf990dee024.jpg?l=1000&original=)
Световният печат коментира и днес предложението на Доналд Тръмп да разсели палестинците от ивицата Газа другаде и отношенията на американския президент с израелския премиер Бенямин Нетаняху.
Френският в. "Монд" отбелязва в коментар от Йерусалим, че Нетаняху излиза политически по-силен след посещението си във Вашингтон, а планът на Тръмп за Газа подкопава споразумението за прекратяване на огъня, което израелският премиер прие с неохота.
След срещата си в Белия дом Нетаняху отново следва досегашната си политика. Позициитe на израелския премиер никога не са били по-силни от сформирането на коалицията му през декември 2022 г., одобрението за която винаги е било слабо в социологическите проучвания, коментира вестникът.
Поредицата от събития, започнали на 19 януари, когато влезе в сила споразумението за прекратяването на огъня в Газа, довело до освобождаването на 10 израелски заложници и до появата на безпрецедентен импулс в общественото мнение в полза на окончателното прекратяване на войната, можеше да дестабилизира Нетаняху. Той се опасяваше, че връщането към спокойствието може да доведе до оттегляне на крайнодесните му партньори и започване на разследване на пълния провал на израелското правителство заради 7 октомври, за което той ще понесе основната отговорност, посочва в. "Монд".
Но обявяването от Доналд Тръмп на грандиозния му замисъл за ивицата Газа - експулсирането на всички нейни жители и поемането на контрола на палестинските територии от САЩ, имаше три конкретни резултата и всички те бяха много благоприятни за израелския лидер, отбелязва френският вестник. То подкопа споразумението за прекратяване на огъня, на което Нетаняху само неохотно се съгласи под натиска на Вашингтон, укрепи отслабената управляваща коалиция в Израел и нормализира идеята за масово етническо прочистване на палестинците.
Когато президентът Тръмп предложи ивицата Газа да бъде освободена от около 2 млн. палестинци, той съживи идея, която отдавна е табу в официалната израелска политика, коментира в. "Уолстрийт джърнъл". Но тази седмица нито един еврейски лидер на политическа партия в Израел не осъди това предложение. Някои дори заявиха, че подкрепят подобен ход. Десните израелски депутати отбелязаха изявлението на Тръмп като надхвърлящо дори техните амбиции, а някои настояха планът да бъде осъществен възможно най-скоро, посочва в анализа си американският вестник.
"Доналд, това изглежда като началото на едно прекрасно приятелство", написа в "Екс" крайнодесният министър на националната сигурност Итамар Бен-Гвир.
Израелският министър на отбраната Израел Кац заяви вчера, че е инструктирал военните да подготвят план за "доброволно напускане" на жителите на Газа в страни, които биха ги приели.
Изселването на палестинците от ивицата Газа, което на практика е етническо прочистване, отдавна е червена линия в основните политически дискусии в Близкия изток, включително от много години в Израел, отбелязва в. "Уолстрийт джърнъл". Две израелски екстремистки политически групи, които пропагандираха тази идея, бяха окончателно забранени в средата на 90-те години. Ентусиазираната реакция в Израел на предложението на Тръмп е знак за това доколко далеч е стигнал политическият дискурс в Израел, коментира вестникът.
Британският в. "Файненшъл таймс" посочва, че плановете на президента Доналд Тръмп САЩ да поемат контрола над ивицата Газа бяха посрещнати с гняв и ужас в палестинските територии и арабския свят, пораждайки опасения за ново разпалване на конфликта в региона.
Вестникът обръща внимание на това, че арабските страни отдавна отхвърлят каквото и да е по-нататъшно експулсиране на останалите 2,2 млн. палестинци от опустошената ивица Газа, цели райони от която са в руини след продължилата повече от година война с Израел. Изселването на палестинското население по време на създаването на еврейската държава през 1948 г., познато на палестинците като така наречената Накба, или Катастрофата, която предизвика вълни от изселване на около 700 000 палестинци в съседните държави и продължаваща години наред нестабилност в региона.
Съседните Йордания и Египет, които все още не са отговорили на предложението на Тръмп, по-рано отхвърлиха идеята му, че трябва да приемат разселени палестински бежанци. Намерението на Тръмп да гарантира сигурността на ивицата Газа с войници на САЩ ще съживи също така и спомените за катастрофалната американска инвазия и окупация на Ирак, която допълнително дестабилизира региона и опетни репутацията на Америка в арабския свят, коментира в. "Файненшъл таймс".
Намесата на Тръмп заплашва да подкопае също и целта му да направи повече за нормализиране на отношенията между Израел и арабските държави в региона. Саудитска Арабия, смятана за най-близкия съюзник на Тръмп в богатия на петрол район на Персийския залив, също отхвърли разселването на палестинците и заяви, че няма да води мирни преговори с Израел, ако не бъде създадена независима палестинска държава, отбелязва британският вестник.
Италианският в. "Република" цитира думите на говорителката на Белия дом Каролайн Левит, която даде уверения, че планът на Доналд Тръмп за ивицата Газа няма да включва "ботуши на земята" във връзка с евентуална военна намеса на САЩ и той "няма да бъде финансиран от американските данъкоплатци".
Левит заяви пред телевизия "Фокс нюз", че Тръмп "се опитва да постигне споразумение, за да гарантира, че ивицата Газа действително може да бъде обитаемо място за човешки същества, които искат да живеят в мир с реално икономическо развитие", и добави, че "партньорите в региона са започнали да обсъждат това" с американската администрация, отбелязва вестникът.
Британският в. "Индипендънт" отбелязва, че предложението на Тръмп идва две седмици след началото на крехкото примирие в ивицата Газа, по време на което палестинското ислямистко движение "Хамас" освободи някои израелски заложници в замяна на палестински затворници в израелски затвори. Израелските военни започнаха кампания за унищожаване на "Хамас" в отговор на безпрецедентната атака през границата на 7 октомври 2023 г., при която бяха убити около 1200 души, а 251 израелци бяха взети за заложници.
Оттогава досега в ивицата Газа са убити над 47 500 души и около 111 000 са ранени според палестинското Министерство на здравеопазването. По данни на ООН почти 70% от сградите в анклава са повредени или разрушени, а системите за здравеопазване, водоснабдяване, канализация и хигиена са унищожени. Има ширещ се недостиг на храна, гориво, лекарства и подслон, особено в северната част на палестинските територии, коментира вестникът.
В анализ на същата тема, озаглавен "Кой ще покаже на Тръмп и Нетаняху, че не са над закона? Това трябва да е Европа", друг британски вестник - "Гардиън", отбелязва, че предложението на Доналд Тръмп да изсели около 2 млн. палестинци от ивицата Газа е безсрамна декларация в подкрепа на етническото прочистване. Както често се случва, той изглежда готов да пренебрегне както моралните, така и правните императиви. "Депортирането или насилственото прехвърляне на население" е включено в Римския статут на Международния наказателен съд като престъпление срещу човечеството. И все пак президентът на САЩ постави тази идея на масата. Тръмп настоява, че това би било в интерес на всички, коментира вестникът.
Наблюдателят на в. "Гардиън" Стийв Крошоу прави паралел със събития отпреди повече от 30 години, когато през първите месеци на кървавата война в Босна, отразявана от него като редактор за Източна Европа на в. "Индипендънт", лидерът на босненските сърби Радован Караджич му е обяснил, че етническото прочистване на мюсюлманското население, извършвано тогава, всъщност е правело услуга на босненците. "Пуснахме ги - обясни Караджич с усмивка - с багажа им и с всичко останало", спомня си Крошоу.
Подобно на Караджич, Тръмп не крие факта, че палестинците, които са принудени да напуснат домовете си, не биха имали избор по въпроса, заключава коментаторът на британския вестник.
Американският в. "Вашингтон пост" отбелязва, че често е трудно да се разбере дали Тръмп говори сериозно, или просто провокира, дали описва обмислена политика, или размишлява откъслечно. Но странното му предложение за ивицата Газа не бива да замъглява един по-сериозен въпрос. Следващите няколко дни ще покажат дали Израел ще възобнови опустошителната си война в Газа, или сегашното примирие ще бъде удължено във втората му фаза - окончателно прекратяване на сраженията, коментира вестникът.
В казаното относно превръщането на Газа в "Ривиерата на Близкия изток" се губи информацията дали Тръмп е оказал натиск върху Нетаняху да започне преговори за втория етап от прекратяването на огъня, който не само ще сложи край на сраженията, но ще доведе и до освобождаването на всички останали израелски заложници, както и до освобождаването на още стотици палестинци от израелските затвори. Във всеки случай Нетаняху може да реши да възобнови сраженията противно на желанието на Тръмп, за да успокои хардлайнерите в своята разединена управляваща коалиция и да удължи властта си, посочва в. "Вашингтон пост".
"Политико" цитира думите на говорителката на Белия дом Каролайн Левит, която призна, че не е имало писмен план относно коментарите на президента Тръмп, като заяви, че всяко преместване на палестинци ще бъде временно. На журналистите, информирани преди изявлението, бе казано само, че възстановяването на ивицата Газа ще отнеме години без да бъде обяснен по-подробно планът на Тръмп за поемане на контрол от страна на САЩ. Много съюзници в американския Конгрес и по света бяха изненадани - останаха или ядосани, или слисани, или и двете, коментира изданието.
На фона на силния отпор от страна на арабските съюзници в Близкия изток и скептицизма на републиканците на Капитолийския хълм, Белият дом преформулира предложението на Тръмп като сериозен опит за истинска и трайна дипломация. Но те оттеглиха много от подробностите, които Тръмп изложи, като вместо това представиха "превземането" му като начален залп в това, виждано от тях като продължаващи преговори за съдбата на ивицата Газа и населението ѝ, заключава "Политико".
/ВС/
news.modal.header
news.modal.text