site.btaСърбия ще осигурява литий на германската автомобилна индустрия, което ще освободи Европа от зависимостта от внос, каза Вучич пред немски вестник
Сърбия планира да осигури доставки на литий за германската автомобилна индустрия, което ще прекъсне зависимостта на Европа от вноса на редкия метал от Китай, Австралия и Латинска Америка, каза сръбският президент Александър Вучич в интервю за германския вестник „Ханделсблат“ (Handelsblatt).
„Това партньорство е от много голямо стратегическо значение и за двете страни. Германия ще бъде единствената страна, която ще получава директно литий. По този начин Сърбия се позиционира като стълб на германската автомобилна индустрия, която се нуждае от материала за производството на батерии за електрически превозни средства. Досега Европа беше зависима от вноса от Китай, Австралия и Южна Америка. Искаме да сложим край на това“, подчерта сръбският президент пред немското издание.
Сърбия и Европейският съюз подписаха меморандум за разбирателство на 19 юли т.г., включващ стратегическо партньорство в областта на устойчивите суровини, вериги за производство на батерии и електрически превозни средства, припомня сръбската агенция ТАНЮГ. Документът беше подписан в Белград в присъствието на сръбския президент Александър Вучич и германския канцлер Олаф Шолц.
Според Вучич Сърбия може да произвежда 58 хиляди тона литий годишно и да го доставя на ЕС. Както отбеляза сръбският президент, това количество ще бъде достатъчно за производството на 1,1 милиона електрически превозни средства. В този случай сръбските доставки ще представляват около 17% от европейския пазар на литий.
През 2022 г. сръбските власти спряха съвместния проект с австралийско-британския концерн „Рио Тинто“ за разработване на находища на литий. Това стана след поредица от протести на екоактивисти. През юли 2024 г. Конституционният съд на Сърбия отмени правителственото решение, което направи възможно възобновяването на проекта.
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text