site.btaИзборите за местен парламент в Подгорица може да открехнат вратата към предсрочни парламентарни избори в Черна гора
Общо 13 партии и коалиции ще се борят за гласовете на жителите на черногорската столица Подгорица в неделя на предсрочни избори за местен парламент. Вотът ще бъде своеобразен тест за политическите формации, тъй като според анализатори ако управляващите не успеят да излязат победители, се открива възможност за предсрочни парламентарни избори, особено като се има предвид, че в Подгорица живее една трета от населението на Черна гора, което е около 600 000 души.
На предишните избори преди близо две години Демократическата партия на социалистите (ДПС) на някогашния президент Мило Джуканович изгуби властта в столицата след 24 години управление. Администрацията на черногорската столица премина в ръцете на Движение Европа сега (ДЕС), проруския и просръбски Демократичен фронт и гражданското движение УРА.
ДЕС е създадена през юни 2022 година от премиера Милойко Спаич и президента Яков Милатович. В края на октомври миналата година се стигна до политически сблъсък между тях и през февруари тази година Милатович напусна партията.
Заради този разрив ДЕС изгуби част от градските си съветници и мнозинството се разпадна. През юли подкрепящите Милатович с помощта на опозицията съкратиха мандата на местния парламент и бяха насрочени нови избори.
Кой се явява на изборите
В черногорското правителство влизат ДЕС, Демократите и двете партии от разпадналия се просръбски и проруски Демократичен фронт, както и просръбската Социалистическа народна партия, Бошнячката партия и албанските партии.
Тези партии на местните избори в Подгорица ще се явяват в няколко листи.
ДЕС на Спаич и Демократите се явяват на изборите с обща листа „Още по-силно – д-р Саша Муйович“ въпреки разногласия по-рано, информира Радио Свободна Европа. Муйович в момента е министър на енергетиката.
Коалицията „За бъдещето на Подгорица“ е съставена от влизащите в управлението на страната просръбските и проруски партии от разпадналия се Демократичен фронт. Начело на тези партии са председателят на парламента Андрия Мандич и депутатът Милан Кнежевич.
Бошнячката партия се явява самостоятелно.
Опозицията в лицето на ДПС, две социалдемократически партии и движението УРА излиза общо с три листи.
ДПС се явява самостоятелно с листа под наслов „С думи и дела – д-р Нермин Абдич“. Абдич е депутат и известен ортопед. След като изгуби властта преди две години, партията е обвинявана от новото управление в Подгорица в корупция, непотизъм, непрозрачни финанси. До днес обаче тези обвинения не са преследвани по съдебен ред, отбелязва Радио Свободна Европа.
Течението от ДЕС, подкрепящо президента Яков Милатович, основа „Движение за Подгорица“ и се явява на изборите в коалиция с движението УРА на бившия премиер Дритан Абазович, макар и те преди да са имали политически сблъсъци. Листата им носи името на президента - "За по-добра Подгорица - Яков Милатович".
На тези избори участват и три нови партии, чиито лидери са бивши министри, както и няколко групи граждани.
Особености на предизборната кампания
И анализатори, и политици виждат в тези избори евентуална прелюдия към парламентарни избори. Традиционните обещания за по-добра градска инфраструктура, по-добър градски транспорт, паркове, повече места за паркиране, детски градини, са съпроводени с ангажименти, надхвърлящи компетенциите на градските власти.
Локалните теми са по-силно застъпени при опозицията, отколкото при партиите на власт, но общото впечатление е, че всички се борят за много повече, отколкото властта в Подгорица, коментира пред Радио Свободна Европа Дариборка Уляревич, директор на неправителствената организация Център за гражданско образование.
Това се вижда и от предизборната агитация на партиите.
Оглавяващият листата на управляващата ДЕС Муйович призова гражданите да гласуват и “освен града си да защитят увеличаването на минималната заплата от 450 на 600 евро и 800 евро, повишаването на пенсиите, повишаването на средната заплата до 1000 евро, облекченията за бизнеса".
"Изборите пред нас не са само избори за нова администрация в Подгорица, а представляват своеобразен референдум за това как виждаме Черна гора в бъдеще," заяви той.
Пред националната черногорска телевизия РТЦГ Драган Копривица от Центъра за демократичен преход коментира, че основните характеристики на кампанията в Подгорица са непрекъснатите опити за създаване на институционално предимство, за да се постигне по-добър резултат от страна на всички участници, които са представители на държавната или местната власт в Подгорица.
„Започна една сериозна кампания на злоупотреба с обществен ресурс за предизборни цели и злоупотреба със служебно положение“, каза Копривица.
От друга страна, както посочва той, има и кампания на държавните служители, в която участва президентът на страната Яков Милатович.
Копривица отбелязва, че гражданите на Черна гора са свидетели "на живо" на нарушение на Закона за финансиране на партиите, давайки за пример това, че държавни служители участват в предизборната кампанията в работно време.
Според Златко Вуйович, председател на Управителния съвет на Центъра за мониторинг и изследвания, евентуален неуспех на управляващата коалиция на изборите в Подгорица би повдигнал въпроса за легитимността на властта на държавно ниво, а при сериозно поражение би могло да се стигне и до извънредни парламентарни избори.
"Ако стане така, че загубата им е значителна, така че тези партии да получат под 40 процента от гласовете, ще бъде много трудно за правителството и управляващата коалиция да оцелеят. Това би могло да тласне Черна гора към предсрочни парламентарни избори или формиране на нова управляваща коалиция," каза в интервю за агенция МИНА Вуйович.
Право на глас на изборите в неделя имат малко над 145 000 граждани. Те ще избират 58 градски съветници, а мнозинството в градския съвет ще предложи кой да стане кмет на Подгорица.
/МД/
news.modal.header
news.modal.text