site.btaПротести срещу отварянето на мина за литий в Сърбия ще се проведат в два сръбски града днес
Протести срещу отварянето на мина за добив литий в Сърбия ще се проведат днес вечерта в сръбските градове Валево и Иваница, съобщи сръбската редакция на регионалната телевизия Ен1.
Миналия месец Белград възстанови лиценза на австралийската компания "Рио Тинто" за добив на литий в долината Ядар, Западна Сърбия, две години след като предишното правителство спря процеса поради протести на природозащитни групи. Ако проектът бъде осъществен, той би бил най-голямата литиева мина в Европа и би покривал 90 процента от нуждите на Стария континент от този ценен за зеления преход метал.
Днес във Валево, Западна Сърбия, е обявен протест срещу проекта на "Рио Тинто" под надслов „Няма да копаете“ и започва в 19:00 ч. местно време (20:00 ч. българско време). Организатор е сръбският режисьор Зоран Джорджевич и движение „Валевски шипак“.
В съобщението за протеста, публикувано в социалните мрежи, се посочва, че става въпрос за мирен семеен протест срещу добива на литий в Сърбия, без партийна символика.
Това е вторият протест срещу добива на литий във Валево, като първият се проведе на 22 юли и събра голям брой граждани.
Протест се организира днес по същото време и в Иваница, Югозападна Сърбия. Организатор е обединената опозиция, като се посочва, че протестът не е част от политическите активности на опозицията, а знак за загрижеността на жителите на Иваница, които искат да привлекат внимание към защитата на околната среда.
И на двата протеста ще присъстват представители на Съюза на екологичните организации на Сърбия.
От 28 юни до 10 август бяха организирани протести срещу добива на литий в над 50 сръбски града. Протестиращите призовават сръбските власти да приемат закон за трайната забрана на геологически проучвания и експлоатация на литий и бор в Сърбия.
Според управляващите за Сърбия добивът на литий е възможност за икономическо развитие, противниците на проекта на “Рио Тинто” обаче заявяват, че мината ще причини необратимо замърсяване на долината Ядар, включително на подземните води, земеделската земя и две малки реки, които минават през долината.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text