site.btaАктивните огнища на чума по дребните преживни животни в Румъния са 37
Тридесет и седем активни огнища на чума по дребните преживни животни са регистрирани към днешна дата в Румъния, като най-голям е техният брой в окръг Тулча в югоизточната част на страната. Това съобщи днес Националната санитарно-ветеринарна служба, цитирана от информационния сайт Зиаре. Засегнати са общо 218 756 животни, а първото огнище е било установено на 17 юли.
След потвърждаването на първото огнище от Румъния са изнесени 72 820 глави дребен рогат добитък. Националната санитарно-ветеринарна служба информира, че условията с трети страни се предоговарят и се извършват допълнителни тестове на пратките за износ.
В окръг Тулча огнищата на чума по дребните преживни животни са 34, като 19 от тях са в стопанства с търговска цел. В окръг Констанца има 2 огнища, а в югозападния окръг Тимиш – едно, в стопанство с търговска цел.
Ветеринарните служби в Румъния предприемат спешни действия, за да ограничат разпространението на вируса, като прилагат мерките, предвидени в законодателството на ЕС. Основният риск за пренос и разпространение на болестта идва от вноса на болни животни, чието заболяване е било придобито преди влизането им в Румъния, или от животни без необходимите ветеринарни документи. Незаконните дейности, като например нелегалното транспортиране на животни, застрашават усилията за износ и могат да доведат до вторични огнища на болестта далеч от първоначалното огнище, предупредиха от румънската Национална санитарно-ветеринарна служба.
От службата посочиха, че работят за запазване на износа на дребен рогат добитък, като предоговарят условията с трети страни и се правят допълнителни тестове на пратките, предназначени за износ.
От установяването на първото огнище на 17 юли са били изнесени 72 820 глави дребен рогат добитък, от които 38 000 в Саудитска Арабия и 34 820 в Йордания, информира службата.
Институцията призовава икономическите оператори в Румъния, които се занимават с износ на дребни преживни животни, да спазват инструкциите на окръжните санитарно-ветеринарни служби и да съобщават за всеки подозрителен случай.
Във връзка с влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция по отношение на заболяването чума по дребните преживни животни, със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) се въвеждат допълнителни мерки за предотвратяване на разпространението на болестта на територията на България, съобщиха от БАБХ.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text