site.btaКосоваПрес: Сърбите имат интерес към получаването на новите косовски документи
Интересът на гражданите към получаване на документи след визовата либерализация в Косово значително се е увеличил. Само за първите шест месеца на тази година около 270 000 граждани са подали молби за получаване на паспорти, а близо 130 000 други - за лични карти, предаде специално за БТА агенция КосоваПрес.
Освен това през този период сръбски граждани също са изразили интерес към интегриране и получаване на косовски документи.
Това съобщи директорът на Агенцията за гражданска регистрация Блерим Цамай в интервю за КосоваПрес. Той посочи, че много граждани с искания за документи е имало през месеците януари, февруари и март тази година.
"Заявленията за получаване на документи се увеличиха от януари, така че тази година имаме ръст на заявленията. През първите шест месеца на тази година около 125 143 граждани са подали документи за лични карти. За паспорти заявления са подали 263 850 граждани общо за първите шест месеца. Сега се върнахме към нормалното положение, но заявките бяха много в началото. Ориентировъчно срокът за получаване на паспорти е около 7 работни дни, също и за лични карти. Най-големият наплив за паспорти беше през месеците януари, февруари и средата на март, защото тогава започна визовата либерализация“, казва Цамай.
Той посочи, че след визовата либерализация в Косово се забелязва интерес и от сръбски граждани към получаване на косовски документи.
Цамай подчертава, че около четири хиляди сръбски граждани са подали документи за лични карти в северните косовски общини, а над три хиляди са получили паспорти.
„Дори сръбските граждани се интересуват от интегриране и получаване на косовски документи. Особено след либерализиране на визовия режим сръбските граждани са кандидатствали в северните общини. Някъде около 4000 граждани са били снабдени с лични карти. Докато в през първия месец около 3 200 граждани са снабдени с паспорти, подчертава той.
В интервю за КосоваПрес Цамай казва още, че близо две хиляди сръбски граждани са подали молба за смяна на шофьорската си книжка след решението на Министерството на вътрешните работи през май.
Той посочва, че от 2011 до 2020 г. са сменени над 18 000 шофьорски книжки.
Освен това Цамай казва, че през първите месеци на тази година, поради големия поток от граждани за документи, процесът е бил по-бавен, но добави, че сега нещата са се нормализирали.
(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора ѝ като източник).
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text