site.btaНАТФИЗ показва дипломните спектакли на свои студенти в над 10 български града
Дипломните спектакли на студенти от НАТФИЗ ще бъдат представени в над 10 български града. Турнето е част от проекта „Пътят към сцената“, финансиран с 250 000 лв. от Министерството на културата по програма за подкрепа на творчески проекти в областта на сценичните изкуства, съобщават от НАТФИЗ.
От януари до май тази година ще се реализират дипломни спектакли, заложени в програмата на двата репертоарни театъра на НАТФИЗ. Турнето ще съвпадне с активния период по кандидатстудентската кампания на НАТФИЗ, която тази година е изместена напред във времето (подаването на документи ще бъде от 21 до 25 юни, а приемните изпити - от 1 до 10 юли). В рамките на турнето ще има уъркшопове с преподаватели и алумни от НАТФИЗ, кандидатстудентски консултации, както и срещи разговори с преподаватели.
Специален акцент в турнето ще бъдат две съпътстващи изложби. Експозицията на специалност „Сценография“ представя визуалния език на един спектакъл - рисунки на театрални костюми, ескизи на сцени от пиеси, сценографията и художественото осветление, макети, представящи триизмерността и материалността на сценографските идеи. Изложбата на специалност „Фотография" е със снимки на театрални представления на НАТФИЗ, заснети през годините от студенти по време на една от практическите им задачи в обучението по специалността.
През 2025 г. се навършват 20 години от създаването на специалността „Образователен и терапевтичен куклен театър”. По този повод, в рамките на проекта, катедра „Куклен театър“ ще организира научна конференция, която ще бъде отворена за всички, които се интересуват от темата - професори, докторанти, студенти, български и чуждестранни изследователи, актьори, режисьори, сценографи, директори на театри, театроведи. Предвижда се издаване на сборник с представените доклади, който ще бъде с научно рецензиране.
Проектът ще завърши с лятна детско-юношеска школа „Играем на театър“ в НАТФИЗ. Целта е да се даде възможност за развитие на младите професионалисти – настоящи студенти и докторанти, в посока предаване на творчески опит и разкриване света на художественото образование сред подрастващите. Ще се предоставят възможности за развитие на таланта на децата, за разширяване на културния им хоризонт, както и за приобщаване към света на изкуството и културата с полагането на основите на художественото им образование.
В рамките на един месец през лятото деца и младежи на възраст от 6 до 18 години ще могат да се включат в различни ателиета по куклен театър, танцов театър и актьорско майсторство за драматичен театър. Част от базовите знания и умения, които ще бъдат покрити в ателиетата, са създаване на проект и изработка на кукла, разиграване на етюд с кукла, разиграване на етюд от български народни приказки, техника на класическия балет, съвременни танцови техники.
Планираната по време на школата работилница „Рисуваме театър” има за цел да въведе децата и младежите в изкуството на сценографията, което изисква различни умения и знания, тъй като сценографът е художник, но и скулптор, малко архитект, понякога инженер, както и моден и светлинен дизайнер. Работилницата ще предложи на участниците да се запознаят с всяка от дейностите, с които сценографът се занимава.
/ДД
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text