site.btaГърция определи като провокация отварянето на бивш византийски храм в Истанбул като джамия
Решението на турските власти за отварянето на храма на манастира Хора в Истанбул като мюсюлмански молитвен дом представлява провокация за международната общност, се казва в разпространено днес изявление на министерството на външните работи на Гърция, цитирано от АНА-МПА.
Повод за реакцията е официалното откриване на храма като джамия след реконструкция вчера от турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
В съобщението на гръцкото външно министерство се казва, че решението изменя и засяга характера на храма като паметник на световното културно наследство на ЮНЕСКО, който принадлежи на човечеството.
„Запазването на универсалния характер на паметниците и спазването на международните стандарти за защита на религиозното и културното наследство представлява ясно международно задължение, с което са обвързани всички държави“, се казва още в изявлението.
Църквата „Христос Спасител в Хора“, известна и като „Карие джамия“, е построена първоначално през IV в., а днешната сграда датира предимно от XI - XII в. Тя е известна главно с мозайките и стенописите си от XIV в.
Храмът е превърнат в джамия в началото на XVI в., а през 1945 г. е обявен за музей.
Решението за връщането на статута на джамия на храма беше взето през 2020 г., малко след като и прочутата „Света София“ в Истанбул също беше превърната от музей в джамия.
Ердоган откри реставрираната сграда вчера чрез телеконферентна връзка от Анкара.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text