site.btaГърция протестира пред ЮНЕСКО срещу превръщането на поредния бивш византийски храм в Истанбул в джамия
Постоянният представител на Гърция в ЮНЕСКО Йоргос Кумуцакос днес е внесъл нота в организацията във връзка с решението на турските власти за превръщането на бившия православен храм „Христос Спасител в Хора“ в Истанбул в джамия, съобщи телевизия Скай.
Вчера Кумуцакос е разговарял вчера по темата със заместник генералния секретар на ЮНЕСКО Еторе Отоне, който отговаря по въпросите на културата, както и с представители на Центъра за културното наследство.
Гръцкият постоянен представител е изразил силното безпокойство на Гърция за последствията от превръщането на храма в джамия и по-конкретно за възможното увреждане и измененията в самия паметник, както и за нематериалната страна на културното наследство. Той е подчертал, че решението е в пряко противоречие с международните правила за опазване на културното наследство на човечеството.
От своя страна Отоне се е ангажирал ЮНЕСКО да проучи случая.
След откриването си като джамия от турския президент Реджеп Тайип Ердоган на 6 май храмът „Хора“, известен и като "Карие джамия", функционира по модела на „Св. София“ – мозайките по стените в молитвеното пространство са покрити, а за туристите е определено отделно място за посещения с екскурзовод.
Храмът „Хора“ е изграден в ранновизантийския период. Той е прочут с мозайките и стенописите си от XIV в. – едни от най-изкусните образци на византийското изкуство. През 1511 г. е превърнат в джамия, а през 1945 г. е обявен за музея. Решението за повторното му превръщане в мюсюлмански молитвен дом е взето през 2020 г. – когато същата съдба сполетя и вероятно най-представителния паметник на византийското изкуство и архитектура, храма „Св. София“ в Истанбул.
На среща с президента на Гърция Катерина Сакеларопулу в сряда гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че ще постави въпроса пред Ердоган на срещата им в понеделник в Анкара.
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text