site.btaПрищина създава непоносими условия за живот на косовските сърби, заяви сръбският президент на заседанието на Съвета за сигурност на ООН
Прищина създава непоносими условия за живот на косовските сърби, а премахването на сръбския динар от системата за плащания е кулминацията на етнически мотивираната кампания, която Прищина води срещу косовските сърби, заяви снощи сръбският президент Александър Вучич на заседанието на Съвета за сигурност на ООН, предаде Танюг.
Вучич, както и косовският президент Вьоса Османи, участваха в заседанието на Съвета за сигурност на ООН в Ню Йорк снощи, на което бе представен шестмесечният доклад за работата на мисията на ООН в Косово (ЮНМИК).
Сърбия не признава обявената през 2008 г. независимост на Косово. Двете страни водят диалог за нормализация на отношенията под егидата на Европейския съюз.
Сръбският президент посочи, че според него докладът на ЮНМИК е непълен, защото липсва свързване на отделните събития, а само анализирани заедно те представят истинската ситуация в Северно Косово.
Вучич посочи, че от извънредното заседание на Съвета за сигурност на ООН на 8 февруари за ситуацията в Косово, са проведени общо пет разговора в Брюксел в рамките на диалога за нормализация на отношенията, а единственият резултат е бил излизането наяве на истинските мотиви на Прищина. По думите му бруталната репресия и гонения на сърбите и другите неалбанци са допълнително засилена.
Специалният представител на генералния секретар на ООН и ръководител на ЮНМИК Каролин Зияде каза, че изпълнението на споразумението между Белград и Прищина, постигнато в Брюксел миналата година, никога не е било по-спешно. Според нея споразумението ще подпомогне избягването на нови кризи и ще сложи край на поредицата от кризи в отношенията.
Зияде изрази загриженост относно решението на косовската банка да забрани използването на сръбски динари в Косово и изрази надежда, че може да се постигне решение с участието на двете страни.
Представителят на Русия в ООН Василий Небензя подчерта, че премиерът на Косово Албин Курти „открито се стреми към масово разселване на неалбанското население в Северно Косово“.
„Малко са тези, които се върнаха (в Косово), след като са си тръгнали, защото там просто не е безопасно за сърбите“, посочи Небензя.
Заместник постоянният представител на САЩ в ООН Робърт Ууд отбеляза, че САЩ са притеснени от липсата на напредък в диалога Белград-Прищина.
„Призоваваме Прищина да се откаже от едностранните действия, които водят до дестабилизация и потенциална конфронтация“, подчерта той.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text