site.btaДелегация на румънското министерство на отбраната се запозна с най-важните проекти за военни кораби на корабостроителницата в Галац
Най-важните проекти за военни кораби в портфолиото на корабостроителницата „Дамен“ в Галац бяха представени пред делегация на министерството на отбраната начело с министър Анджел Тълвар, предаде агенция Аджерпрес, като цитира прессъобщение на министерството.
Министърът на отбраната Анджел Тълвар, придружен от началника на Щаба на отбраната генерал Георгица Влад и началника на Щаба на военноморските сили вицеадмирал Михай Панаит, посети в четвъртък корабостроителницата в Галац, която бе купена през 1999 г. от холандската компания „Дамен шипярдс груп“ (Damen Shipyards Group).
Делегацията на румънското министерство на отбраната посети и два кораба, които в момента се строят в доковете на корабостроителницата и които ще бъдат доставени на външни клиенти.
Холандската компания „Дамен груп“, която управлява над 35 корабостроителници в цял свят, купи корабостроителницата в Галац на река Дунав през 1999 г. Заемаща площ от 55 хектара, корабостроителницата „Дамен Галац“ (Damen Galati) прилича на малък град, в който работят около 2400 души, според информация от официалната страница на компанията.
От 1999 г. „Дамен Галац“ е доставила над 400 кораба на клиенти в целия свят, включително над 30 военни кораба за страни членки на НАТО и ЕС, допълва агенция Аджерпрес.
„Дамен груп“ бе миноритарен акционер и в корабостроителницата в Мангалия на брега на Черно море от 2018 г. до август 2023 г., когато прекрати партньорството си с румънската държава. Преди това „Дамен груп“ предоставяше на корабостроителницата в Мангалия финансиране, ноу-хау, специализирани ресурси, както и клиенти и договори, припомня Аджерпрес.
По време на разговорите с представителите на „Дамен Галац“ министър Анджел Тълвар е подчертал, че чрез дейността, извършвана от двете корабостроителници - в Галац и в Мангалия, „Дамен“ допринася за румънската икономика, като създава значителен брой работни места и трансфер на най-съвременни технологии.
"(…) Създаването на повече от 1500 работни места, много от които висококвалифицирани, както и привличането на важни поръчки от правителствата на НАТО, ЕС и други държави, носят престиж и ползи не само на компанията, но и на Галац и Румъния", е заявил министърът на отбраната по време на посещението.
Тълвар е отбелязал, че "Румъния има дълга и солидна традиция в областта на отбранителната индустрия във всичките ѝ измерения, включително строителството на военни плавателни съдове“. Той е подчертал, че в настоящия контекст на сигурност, с множество предизвикателства в региона, оборудването на румънската армия с модерни технологии, произведени в страната, е от стратегическа важност.
„Агресивното поведение на Руската федерация, което кулминира с инвазията в Украйна, превърна за съжаление Черноморския регион в зона на конфликт. Тази нова реалност налага преосмисляне и адаптация на нашите позиции в сферата на морската сигурност. В момента румънските военноморски сили са в процес на мащабни програми за оборудване, които ще им позволят да изпълняват мисиите си по-ефективно. Постоянната грижа на министерството на отбраната е тези програми да предложат възможно най-много варианти за румънската отбранителна индустрия, с конкретни ползи за националната икономика. Този подход е уместен и от стратегическа гледна точка, тъй като производството в страната гарантира безопасността и сигурността на доставките на основно оборудване и поддръжката му през целия му жизнен цикъл", е заявил военният министър по време на посещението в корабостроителницата.
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text