site.btaГърция наруши уверенията си да не повдига публично въпроса за скулптурите на Партенона, заяви говорителят на премиера на Великобритания
Министър-председателят на Великобритания Риши Сунак отложи срещата с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, тъй като Мицотакис е нарушил уверението да не повдига публично спора за собствеността на гръцките релефи от Партенона, заяви говорителят на Сунак Макс Блейн, цитиран от световните агенции.
През уикенда Мицотакис говори пред британската телевизия Би Би Си, където сравни изнасянето на скулптурите от гръцката столица Атина с разрязването на картината „Мона Лиза" наполовина, припомни агенция Ройтерс.
Блейн съобщи, че Мицотакис не е спазил обещанието си да не говори публично за скулптурите на Партенона, известни като мраморите на Елгин, по време на тридневното си посещение във Великобритания, отбелязва Асошиейтед прес.
„Гръцкото правителство увери, че няма да използва посещението като публична трибуна за преразглеждане на отдавна решени въпроси" относно мрамора, каза той, като допълни, че „предвид факта, че тези уверения не бяха спазени, министър-председателят реши, че няма да е продуктивно" да проведе срещата.
Ръководителят на пресслужбата на гръцкия премиер Димитрис Циодрас съобщи, че Мицотакис е бил разгневен от „британската грешка“.
„Разбира се, че беше ядосан… Вижте, Гърция е горда страна. Има дълга история. Мицотакис представлява тази страна“, заяви Циодрас пред гръцката телевизия „Мега“.
Лидерът на гръцката основна опозиционна партия СИРИЗА Стефанос Каселакис също отбеляза, че действията на Сунак са неприемливи.
„Случаят със скулптурите на Партенона е въпрос, който е отвъд гръцкия министър-председател като личност и отвъд партийните различия“, написа Каселакис в платформата „Екс“, цитиран от Асошиейтед прес.
„Това е национален въпрос, който засяга историята на цял един народ. Това е морал въпрос, свързан с безсрамната кражба на културно богатство от естествената му среда“, допълни той.
Скулптурите от атничния храм на богинята Атина, които днес се намират в Британския музей, са свалени от Партенона в началото на XIX в. от британския посланик в Османската империя лорд Елгин, поради което и често са наричани "Мраморите на Елгин". През 1816 г. британският парламент откупува от Елгин релефите и ги предоставя на Британския музей, където се намират и до днес. Друга част са в Музея на Акропола. През 1983 г. Гърция започна кампания за връщането на скулптурите от Лондон в Атина, а темата е източник на периодично напрежение в двустранните връзки.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text