site.btaНад половината от участничките в проучване за професионалното развитие на жените в България са доволни от кариерата си


Проучване за професионалното развитие на жените в България, поръчано от Френско-българската търговска и индустриална камара (ФБТИК) на агенция "ИПСОС България", беше представено в Посолството на Франция.
Изпълнителният директор на "ИПСОС България" Ива Димова обясни, че основната цел на проучването е била да идентифицира какви са нуждите на работещите жени в страната, какви са пречките за по-активното им участие в икономическия живот и какви са бариерите, с които дамите се сблъскват в кариерното си развитие. Същевременно са успели да съберат идеи за добрите практики, които допринасят за осигуряване на равенство между половете и по-добра подкрепа на жените в търсенето на баланс между работа и семеен живот.
Проучването е започнало в края на миналата година с провеждането на онлайн интервюта с дами, работещи в различни компании, членуващи във ФБТИК. Интервютата са били с пет профила, всеки от които с представител от София и от друг град. Профилите са започващи кариера жени без деца, жени с деца до седемгодишна възраст, жени с деца между седем и 18 години, жени с деца над 18 години, жени в предпенсионна възраст. Интервютата са последвани от количествено изследване, завършило с 644 попълнени анкети.
Христина Николова от "ИПСОС България" посочи, че над половината от анкетираните жени се чувстват удовлетворени от кариерния си път. Възрастта и позицията са определящи – жените над 46-годишна възраст и тези на високи позиции са най-удовлетворени. Също по-високи са нивата в българските компании.
Девет от всеки 10 участнички в проучването възприемат работната среда като динамична. Четири от пет са посочили, че е налице възможност за съвместяване на работата с отглеждането на деца. При 75 процента - активна политика в компаниите за признаване на добре свършената работа.
Нина Денисова от "ИПСОС България" каза, че актуалната ситуация днес показва значителна промяна в отношението на жените към професионалната кариера и развитие - 89 процента от анкетираните са съгласяват с твърдението, че жените са все по-амбициозни, все повече проактивни.
Друг ключов момент е осъзнаването на нуждата от промяна на средата - хибридизирането на личното и професионалното пространство. Общото разбиране е, че по-пълноценното включване на жените с деца в икономическия живот ще подобри не само икономическата стабилност на семейството, но и ще балансира участието на жените в трудовия процес. 87 процента от жените смятат, че е нужно да адаптират своите приоритети, когато станат майки.
Денисова подчерта, че тази нужда често е неясна - 57 процента от жените смятат, че трябва да успяват да балансират успешна кариера, отглеждане на деца и перфекционизъм във всичко. Този баланс е труден, често недостижим.
От друга страна 70 процента от анкетираните смятат, че средата е все по-благоприятна за развитие на професионалните им интереси. Това се отразява на мотивацията - две трети от дамите се чувстват мотивирани във висока степен, като най-отчетливо е при тези на по-високи позиции и тези над 46 години.
Над четири от пет жени са казали, че работата им е интересна и се припознават в нея. По отношение на мениджърите процентът е още по-висок.
Сред факторите, които мотивират дамите на работното място, водещи са добрите финансови условия, предоставянето на възможност за дистанционна работа, цялостната атмосфера, усещането за позитивна работна среда, като се наблюдават разлики според възрастта.
Жените споделят вярването, че образованието е важен фактор - 67 процента са казали, че образованието има значение за тяхното професионално развитие. Сходен е процентът на тези, които работят изцяло или частично по специалността, която са завършили. По-малко от една четвърт са отговорили, че България предлага качествено образование, което отговаря на пазара. Почти всички от запитаните са посочили, че допълнителните квалификации и обучения са важни за техния професионален растеж.
Четири от пет смятат, че кариерното развитие е въпрос на лично желание и на инициатива.
Според проучването за една трета от жените липсата на самочувствие и увереност е една от ключовите бариери за професионално развитие. На второ място е нарушеният баланс на личен и професионален живот. Липсата на менторство и подкрепа също се появява като ключово предизвикателство, особено за по-младите.
Христина Николова посочи, че едва една трета от компаниите предлагат програма за привличане и задържане на таланти. По-малка част предоставят различни възможности за кариерно развитие, въвличане на служители във вземането на стратегически решения, психологическа помощ и подкрепа или работа с ментор. По-големите компании предлагат повече възможности, а малките – повече гъвкавост, сочи проучването.
Девет от десет от анкетираните са заявили, че са спокойни, работейки с мъже, независимо от йерархията. Въпреки това над половината са имали ситуации, в които са се чувствали подценявани или недооценявани. Едва 44 процента вярват, че в професионално отношение мъжете и жените имат равни шансове за професионално развитие в България. Според Нина Денисова са необходими повече усилия, за да се постигне равенство - нужна е промяна не само в нагласите, а в действията.
По-малко от половината от запитаните са посочили, че имат баланс между личен и професионален живот. И тук нещата се влияят от позицията - над една четвърт от дамите на мениджърско ниво са отговорили, че фокусът им е основно в професионално отношение, докато тези на по-ниски позиции постигат по-голям баланс или са концентрирани повече в личен план. За майките с деца до шест години също везните са наклонени повече към личната сфера. Дамите са почти единодушни, че балансът между професионалния и личен живот е постижим само с подкрепата на семейството.
Първият съветник на Посолството на Франция в България Стефани Петибон посочи, че във Франция има министър, която е дама и натоварена с темата за равнопоставеността между мъжете и жените. По думите на Петибон въпреки големия прогрес в сферата на равенството между мъжете и жените във Франция, все още заплатите на жените са с 15 процента по-ниски от тези на мъжете.
Петибон изтъкна, че дамите работят три пъти повече на непълно работно време, което се дължи на факта, че са натоварени повече от мъжете с родителските отговорности. Тя допълни, че в политиката участието на жените така и не се увеличава - то варира между 30 и 37 процента в последните години.
Според нея законите са необходими, но понякога остават само на хартия, а трябва да се приложи нещо практично, за да има реални промени. Стефани Петибон припомни, че през 2012 година във Франция е гласуван закон, който налага минимум 40 процента присъствие на другия пол в управлението, защото има много министерства, които са феминизирани, като например това на правосъдието. Този закон стига много по-далеч от това да наложи квота, а налага санкция за всеки пост, който не е зает от съответния пол - 90 000 евро на работно място. Петибон изрази мнение, че тези финансови санкции работят, тъй като през 2012 г. Франция има 11 процента дами посланици в Министерството на външните работи, а през 2024 г. това процент вече е 45.
Сумата, събрана от санкциите, отива при държавната агенция за публична администрация, която използва средствата за обучение на жени, за да бъдат квалифицирани за необходимите постове.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина