site.btaБългарски фонд за жените: “Изкуството да си непослушна: Герила Гърлс (Guerrilla Girls) за първи път в България“
![Български фонд за жените: “Изкуството да си непослушна: Герила Гърлс (Guerrilla Girls) за първи път в България“](/upload/10641189/BFW-GG_web.png?l=1000)
![Български фонд за жените: “Изкуството да си непослушна: Герила Гърлс (Guerrilla Girls) за първи път в България“](/upload/10641189/BFW-GG_web.png?l=1000&original=95eee5946d3098550ab1a1966ebf7e1825b83b0d)
Световноизвестните художнички пристигат с мащабна изложба и серия от събития през март по покана на Български фонд за жените
5 февруари 2025, София
Български фонд за жените, в партньорство с Националната галерия, има удоволствието да представи първата изложба на световноизвестния артистичен колектив Герила Гърлс в България.
Под заглавието „Изкуството да си непослушна“ (The Art of Behaving Badly) ретроспективата включва най-значимите творби на групата, сред които и легендарния плакат „Трябва ли жените да са голи, за да влязат в музея Метрополитън?“, който провокира публиката през 1989 с пояснението, че по-малко от 5% от художниците в модерното изкуство са жени, но 85% от голите тела са женски.
Изложбата на Герила Гърлс ще бъде открита на 6 март 2025 в Национална галерия / Квадрат 500 и е част от многогодишния проект на БФЖ „Фонд за артистични проекти на жени“.
През следващите три месеца зрителите ще могат да видят емблематични плакати, видеоклипове и инсталации от постоянните колекции на най-значимите музеи в света (МоМА, Тейт Модърн, Центъра „Жорж Помпиду”), както и изцяло ново авторско произведение, вдъхновено от българския контекст. Изложбата ще проследи 40-годишната история на Герила Гърлс – от създаването им през 1980-те в Ню Йорк до днешните им интервенции, лекции и пърформанси, които отправят критика към неравенството в изкуството, културата и обществото. Българската публика ще има уникалната възможност да се докосне до техния новаторски подход, съчетаващ изкуство, хумор и социална критика.
На 7 март 2025, ден след официалното откриване, две от основателките на групата – известни с псевдонимите Фрида Кало и Кете Колвиц – ще изнесат на живо публична перформативна лекция в Квадрат 500. Този жанр е предпочитан и развит от тях, а събитието по повод първото им пристигане в България, символично свързва софийската сцена с Ню Йорк, Лондон, Париж и Виена.
Посетителите са поканени да се включат активно, да изразят своето мнение и дори да „бъдат непослушни“, като сложат емблематичната маска на горила и поставят под въпрос наложените норми в света на изкуството и равния достъп до него.
Изложбата „Изкуството да си непослушна“ продължава от 6 март до 8 юни в Национална галерия / Квадрат 500 и е организирана от Български фонд за жените.
Медиен партньор: БТА / Българска телеграфна агенция.
ЗА ГЕРИЛА ГЪРЛС
Анонимната артистична група е основана в Ню Йорк през 1985, след акция, която критикува политиките на Музея за модерно изкуство (MoMA). Групата насочва вниманието си към половото и расовото неравенство в артистичната общност и обществото като цяло. Чрез плакати, книги, билбордове, лекции, интервюта, публични изяви и дигитални интервенции Герила Гърлс разобличават неравенствата, дискриминацията, корупцията и конфликтите на интереси в артистичните институции.
Герила Гърлс често използват хумор, за да направят сериозните си послания по-достъпни и въздействащи. Художничките са известни със своите „партизански“ тактики – като разлепване на плакати или организиране на неочаквани изложби, които провокират диалог и привличат вниманието към социални проблеми.
Анонимността на членовете на Герила Гърлс е ключова за тяхната идентичност. Те носят маски на горили, които символизират тяхната борба, за да осигурят индивидуалност в публичните си изяви, членовете използват псевдоними, вдъхновени от имената на известни художнички, писателки и активистки като Фрида Кало, Кете Колвиц и Гъртруд Стайн.
През годините Герила Гърлс са се превърнали в едни от най-влиятелните артистки-активистки в световен мащаб, като тяхната работа продължава да поставя въпроси за равенството, справедливостта и прозрачността в изкуството и културата.
***
За Български фонд за жените
Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя феминистки организации, колективи и активисти, които оспорват патриархалното статукво и работят за системна промяна за жените, момичетата и всички маргинализирани общности.
Мисията на БФЖ е да подкрепя движението за равнопоставеност на половете в България чрез развитие на филантропията за социална промяна.
Визията на БФЖ е всички жени и момичета да живеят в справедлив и равнопоставен свят, в който изборите им са зачетени, а гласовете им – чути.
***
За „Фонд за артистични проекти на жени“
През 2017 БФЖ създава първия по рода си „Фонд за артистични проекти на жени“, чиято цел е да изведе на преден план разговора за репрезентацията на жените в света на изкуството и неравномерния им достъп до финансови ресурси. Проектът стартира с изследване в национален мащаб, което показва, че само 9% от постоянната експозиция на Националната галерия и 17% от самостоятелните изложби в периода 1990 – 2017 са дело на жени. Ситуацията е идентична в повечето общински галерии, които отговарят на запитването.
За Национална галерия / Квадрат 500
Квадрат 500 е най-новата и най-голяма сграда на Националната галерия, открита на 25 май 2015. В 28 зали на четири нива са изложени 1700 произведения на български и чуждестранни художници от богатия фонд, който наброява над 42 000 музейни единици. Началото на българската колекция се поставя през 1890-те. По-голямата част от чуждестранната колекция е формирана през 1980-те. В експозицията са включени творби, представящи българското изкуство от средата на ХІХ век до днес, европейско изкуство от ХV-ХХ век, образци от Азия, Африка и Америка.
/СТГ/
news.modal.header
news.modal.text