site.btaЗаплахите към суверенитета на други държави са в противоречие с предизборните обещания на Тръмп да прекрати войните, пишат западни медии
Западните медии тази сутрин коментират пресконференцията на избрания за президент на САЩ Доналд Тръмп, който заяви, че не изключва използването на военна или икономическа принуда, за да получи контрол над Панамския канал и Гренландия. Освен това той демонстрира намерението си да преименува Мексиканския залив на "Американски залив", а няколко дни по-рано предложи Канада да стане част от САЩ.
Американският вестник "Вашингтон пост" пише, че на пресконференцията Тръмп за пореден път е демонстрирал склонността си към странни допирни точки между темите, които обсъжда, обиди, неверни твърдения и хиперболи. Според вестника той е обрисувал мрачна картина на сегашното състояние на страната, наричайки Съединените щати "ужасно място" и правейки множество неточни твърдения за политиката на правителството на президента Джо Байдън.
Изданието отбелязва, че заплахите към суверенитета на други държави са в противоречие с предизборните обещания на Тръмп да прекрати войните, а не да ги започва. И все пак от първия мандат на Тръмп насам във външната му политика "Америка на първо място" има чести отклонения от дипломатическите норми и се наблюдава неговата дръзка марка национализъм, пише "Вашингтон пост". По отношение на изказването му, че ще преименува Мексиканския залив на "Американски залив" вестникът уточнява, че съществуват механизми за преименуване на географски обекти, признати от федералното правителство, но ако такава промяна стане официална, това не означава, че другите държави ще го признаят.
Друг американски вестник - "Уолстрийт джърнъл", пише, че призивите на Тръмп САЩ да поемат контрола над Гренландия, Канада и Панамския канал отразяват увлечението му по една стара идея, която той иска да приложи в 21 век - че великите сили трябва да обособят сфери на влияние и да защитават икономическите си интереси и интересите в областта на сигурността, като налагат волята си на по-малките си съседи.
Ако Тръмп направи дори част от описаното от него, всяко от които е изключително малко вероятно, това може да означава мащабни промени в глобалната роля на Америка, казват анализатори пред изданието. Според тях изказването на Тръмп, че ще анексира Канада е блъф, целящ да получи внимание преди търговските преговори с Отава.
"Уолстрийт джърнъл" обяснява, че всеки, който се притеснява, че Тръмп може наистина да направи това, което казва, може да си спомни обещанието по време на първия му мандат да накара Мексико да плати за стената, която искаше да построи по южната граница на САЩ - идея, за която той спря да говори, тъй като станаха ясни трудностите за осъществяването ѝ и други въпроси придобиха приоритет.
Вестник "Ню Йорк таймс" пише, че на пресконференцията е имало много дежа вю, като са се припомнили сцени от първия му президентски мандат - теориите на конспирацията, измислените факти, горещите оплаквания, неясните препратки към "хора", които той никога не назовава и плоското твърдение, че сега американската национална сигурност е застрашена, но без да дефинира как стратегическата среда се е променила по начин, който би могъл да го подтикне да наруши суверенитета на независими държави.
Британският вестник "Файненшъл таймс" отбелязва, че китайската валута е стигнала най-ниската си стойност от 16 месеца, тъй като потенциалът за рязко увеличение на митата от страна на бъдещото правителство на Тръмп подхранва опасенията за перспективите за растеж на втората по големина икономика в света.
Друг британски вестник - "Гардиън" пише, че изказванията на Тръмп са били отправени по време на безсмислена среща с журналисти и вероятно ще предизвикат дипломатическа тревога по целия свят.
Изявленията му бележат драматично изостряне на реториката по отношение на ключовия Панамски канал, който САЩ първоначално построяват през 1914 година и експлоатират през по-голямата част от 20 век, смята изданието и добавя, че конфронтационната позиция е ехо от напрежението, довело до нахлуването на САЩ в Панама през 1989 година.
На пръв поглед всичко това изглежда като политически театър на абсурда, но Тръмп има навика да превръща немислимото в мислимо и неизбежно, пише "Гардиън".
Британското издание "Телеграф" отбелязва, че присъединяването на Гренландия към САЩ би представлявало най-голямото териториално разширение на страната след закупуването на Луизиана от Франция през 1803 година.
/БЗ/
news.modal.header
news.modal.text