site.btaС влизането в сухопътния Шенген: НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск във вътрешността на страната
След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията на движение на товарите, които са идентифицирани като рискови от експертите по управление на риска. Това каза изпълнителният директор на НАП Румен Спецов по време на посещение на ГКПП „Кулата“, където в присъствието на министър-председателя Димитър Главчев, министрите на туризма – Евтим Милошев и на регионалното развитие и благоустройство – Виолета Коритарова, директора на Агенция "Митници" Георги Димов и директора на "Гранична полиция" Антон Златанов, символично беше вдигната граничната бариера.
„НАП продължава да изпълнява контролните си функции. Това, че колегите няма да са на граничните пунктове, а ще бъдат във вътрешността на страната по никакъв начин няма да понижи нивото на сигурност и ефективност на проверките. Разполагаме с мобилни офиси, в които имаме достъп до централната база данни, за да можем в реално време да следим стоките с висок фискален риск,“ каза Румен Спецов пред журналисти. Той уточни също, че влизането в Шенген няма да повлияе на числения състав на служителите в НАП. Служителите на Агенцията ще бъдат преразпределени на географски принцип от граничните зони във вътрешността на страната.
“Приемането ни в Шенген е исторически момент и събитие за нашата страна. Но това по никакъв начин няма да занижи контролната функция на органите по приходите, дори напротив. Тези дейности на НАП са част от икономическата сигурност и стабилност на държавата ни и те ще бъдат изпълнявани безукорно и безусловно,” заяви изпълнителният директор на НАП Румен Спецов.
От НАП напомнят, че От 1 януари 2025 г. влиза в сила Заповед № ЗМФ-1800/23.12.2024 г. на министъра на финансите, с която се актуализира Списъкът на стоките с висок фискален риск, съгласно Комбинираната номенклатура на Европейския съюз за 2024 г.
Задължителното предварително деклариране на стоки с висок фискален риск беше въведено поетапно - от 01.10.2023 г. влезе в сила задължението за подаване на данни за превози с дестинация от друга държава-членка на ЕС към България или от нашата страна към държава от ЕС. Няколко месеца по-късно – на 03.01.2024 г., беше въведен и режима за задължително предварително деклариране на превозите на стоки с висок фискален риск, които започват от територията на трета страна и завършват в България, както и започващи и завършващи на територията на страната.
/ХЯ/
news.modal.header
news.modal.text