site.btaНад 50 художествено-творчески състави и групи към читалищата в община Кубрат популяризират културното наследство на региона
В община Кубрат има 15 народни читалища. Сред основните задачи е популяризиране на богатото културно наследство на региона, за което допринася всяко едно от тези читалища. Те са най-естествения мост между минало и съвремие и ролята им при създаване, укрепване и възпроизвеждане на традициите и културата по места е незаменима, е записано в годишната програма за развитие на читалищната дейност на територията на община Кубрат за 2025 г., която предстои да бъде одобрена на заседание на Общинския съвет.
Към читалищата на територията на общината има сформирани 40 любителски състави и групи и 13 други форми – клубове, школи, кръжоци. През изминалата година те са имали 512 участия в различни международни и национални фестивали, празници, събори, изложби, творчески вечери, граждански инициативи, концерти, пише в доклада. Сред по-значимите празнични прояви са посочени Международният фолклорен фестивал „Божурите“, фолклорният фестивал „Вълшебна плетеница – живи човешки съкровища“, фестивалът на клубовете за народни хора „Танцувай с Пагане“, „Тиквендюл“, празникът на плодородието и хляба.
Основната дейност на читалищата в община Кубрат през 2025 г. отново ще е свързана с развитие и подпомагане на любителското художествено творчество, заяви за БТА началникът на отдел „Просвета и култура“ в община Кубрат Здравко Вутов. Той отбеляза, че в годишната програма като приоритет за работа е заложено реновиране на материално-техническата база на читалищата, развитието на социални иновации и привличането на млади хора към читалищната дейност. Целта е читалищата на територията на община Кубрат да се утвърдят като необходими и традиционни културно-просветни средища с активни информационни, социални и граждански функции и да се превърнат в духовни центрове, работещи в полза на общността, допълни Вутов.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text