site.btaПовече хора в Германия са под прага на бедност заради високите жилищни разходи, сочи проучване
Заради високите цени на наемите и свързаните с тях жилищни разходи все повече хора в Германия живеят на прага на бедността, сочи проучване, публикувано днес и цитирано от ДПА.
Много домакинства харчат над една трета от доходите си за жилищни разходи, някои дори повече от половината, се посочва в анализ на данните на Федералната статистическа служба "Дестатис" (Destatis), направен от германската благотворителна организация "Паритетише Гезамтвербанд" (Paritatische Gesamtverband).
След като се приспаднат разходите за наеми и поддръжка на жилището, лихвите по заемитe и други разходи, то над 17,5 милиона души остават с разполагаем доход, който е близо до прага на бедност, сочи анализът.
В Германия се смята, че хората са бедни, когато разполагат с по-малко от 60 на сто от медианния месечен доход - прагът, при който точно половината от населението печели повече, а другата половина - по-малко.
Според организацията милиони хора остават "невидими" в традиционните статистически данни, тъй като не се отчитат жилищните им разходи. "Всеки, който гледа само доходите, но не и факта, че хората имат все по-малко разполагаеми средства, тъй като трябва покриват високите разходи за жилища, пренебрегва нивото на бедност в Германия", се посочва в анализа.
Според доклада 5,4 милиона души живеят под прага на бедност в Германия и като се вземат предвид разходите за жилища над 20 на сто от населението се смята за бедно. Прагът за едночленно домакинство е разполагаем доход от 1016 евро.
Междувременно хранителните банки в цяла Германия са принудени да намалят доставките заради резкия скок на търсенето, според шефа на Националната асоциация на хранителните банки "Тафел Дойчланд“ (Tafel Deutschland).
Една трета от хранителните банки е трябвало временно да спре приемането на нови заявки и включването в списъци на чакащи, а 60 на сто от тях са намалили количеството на доставяната храна. Това написа Андреас Степун в днешния брой на "Нойе Оснабрюкер Цайтунг".
От началото на войната в Украйна през февруари 2022 г. хранителните банки в Германия са регистрирали скок от 50 на сто на национално ниво на броя на хората, търсещи помощ. Понастоящем около 1,6 милиона души, които се сблъскват с бедност, разчитат на тези услуги, добави той.
Хранителните банки срещат трудности, тъй като пенсиите и заплатите не са актуализирани спрямо нарасналите разходи за живот, твърди той.
"Хранителните банки не могат да се справят с проблеми, които държавата не успява да разреши от десетилетия", каза Степун.
Той прикани политиците да вземат по-строги мерки, за да се справят с все по-голямата бедност, отбелязвайки, че предложеното намаление на ДДС върху храните от канцлера Олаф Шолц може да е възможна стъпка, но е нужно да "бъде направено много повече".
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text