site.btaОБНОВЕНА Румънските учени д-р Ана Хамат и д-р Стефан Джорджеску ще изнесат публична лекция днес в НАИМ
![Румънските учени д-р Ана Хамат и д-р Стефан Джорджеску ще изнесат публична лекция днес в НАИМ](/upload/10636804/%CE%99%CE%99%CE%99.+6.02.2025_%D0%91%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%80%D1%83.jpg?l=1000)
![Румънските учени д-р Ана Хамат и д-р Стефан Джорджеску ще изнесат публична лекция днес в НАИМ](/upload/10636804/%CE%99%CE%99%CE%99.+6.02.2025_%D0%91%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%80%D1%83.jpg?l=1000&original=9a5f9183cbf1ab9281c16139b9580cbb16f76cc9)
Публична лекция на тема „Думите на мъртвите. Последните археологически разкопки в западната част на римския некропол на Томи“ ще се проведе в Националния археологически институт с музей. Тя ще бъде изнесена от д-р Ана Хамат и д-р Стефан Джорджеску днес, 6 февруари, съобщават домакините на събитието.
Д-р Ана Хамат и д-р Стефан Джорджеску са от Музея за национална история и археология в Констанца, Румъния. Лекцията е част от поредицата „Академичен семинар на НАИМ“, в която ще представят скорошни резултати от проучванията в западната част на некропола на античния град Томи.
„Град Томи (съвр. Констанца) е един от най-важните градове по Черноморското крайбрежие и аванпост на гръцката и римската цивилизации в региона. Включен в пределите на Римската империя, Томи е се превръща в център на римската власт, в богат търговски пристанищен град с процъфтяваща икономика и многолюдно, етнически смесено население, изповядващо различни религии и вярвания. Новопридобитият просперитет предизвиква няколкократното разширяване на града във времето до късноримския период и възникването на обширен некропол, развиващ се извън укрепената му площ, покрай основните пътища отвеждащи към градските порти“, казват от НАИМ.
По думите им благодарение на това наследство днес град Констанца е едно от основните места в Румъния където се провеждат мащабни спасителни разкопки, а водещата изследователска институция е местният музей: Музеят за национална история и археология в Констанца.
Лекцията поставя акцент върху най-новите открития и находки от западната част на некропола, датиращи от римския период (II – III в.). Посредством всички тези открития мъртвите ще заговорят отново за ежедневието в древния град, за личния си живот и живота на техните близки, отбелязват от екипа.
Те посочват, че проведените разкопки поставят важен въпрос свързан с археологията на Констанца: дали останките от древността са важни за съвременни град и ако е така, как би следвало да се отнасяме към тях.
Д-р Ана Хамат е археолог в Музея за национална история и археология в Констанца и координира множество спасителни археологически проекти в съвременния град и околностите му. Тя е специалист по римско ювелирство от Дакия и Долна Мизия. Основните ѝ изследователски интереси се концентрират около инфраструктурни проекти от територията на Румъния и некрополите на Томи.
Д-р Щефан Джорджеску е археолог в Музея за национална история и археология в Констанца и координира множество спасителни археологически изследователски проекти, свързани със съвременния град и околностите му. Специалист по керамика и осветителни тела от Долна Мизия и Дакия през римската епоха.
Лекцията се осъществява с подкрепата на Модерна изследователска инфраструктура в подкрепа на науката, културата и технологичното развитие – ИНФРАМАТ.
/ВСР
/ХТ / АВП/
news.modal.header
news.modal.text