site.btaУчители и ученици от училище „Джон Атанасов“ в Чикаго изследват причините за отделните етапи на емигриране на българите в САЩ и Канада

Учители и ученици от училище „Джон Атанасов“ в Чикаго изследват причините за отделните етапи на емигриране на българите в САЩ и Канада
Учители и ученици от училище „Джон Атанасов“ в Чикаго изследват причините за отделните етапи на емигриране на българите в САЩ и Канада
На снимката: Кадър от урок по „История на българската емиграция в Северна Америка - началото на 20 век“ в Българското училище „Джон Атанасов“ в Чикаго. Снимка: Eurochicago

Провокирани от идеите на програмата на Министерството на образованието и науката „Неразказаните истории на българите“, учители и ученици от Българското училище (БУ) „Джон Атанасов“ в Чикаго изследват причините за отделните етапи на емигриране на българите в САЩ и Канада още от 19 век, като търсят причинно-следствените връзки в историческите процеси в България от онези времена до наши дни. Това съобщава порталът за българските идеи и каузи по света Eurochicago.

Проучването е продължение на една отдавнашна идея от 2008 г. –  в БУ „Джон Атанасов“ периодично да се състоят ученически изследвания на историята на българската емиграция в САЩ. Още тогава по инициатива на основателя на училището Боянка Иванова учители, ученици и родители обединяват доброволните си усилия и възрожденски ентусиазъм в откриване на документи, фотоси, печатни издания и факти, свързани с живота и дейността на българските емигранти в Северна Америка от средата на 19 век. Осъществяват се много срещи с по-отдавнашни политически имигранти в Чикаго – Димитър Тикатов, Илия Консулов, Христо Иванов, Васил Андонов, Александър Дърводелски и др. Тази дейност е популяризирана на два форума на българските училища в САЩ и Канада (през 2011 г. и 2016 г.), както и в Chicago Metro History Society Museum по време на събитие през 2008 г., посветено на културното и етносно многообразие в американския град, пише порталът. 

Основни моменти от процеса на ученическата изследователска дейност са отразени през 2010 г. във видео материала „Гурбетчийство или емигрантство, орисия или съдба на българина“, отличен с трета награда на Третия филмов фестивал за културно наследство на фондация „Стефан Детев“ през 2010 г. в София. Дипломата е връчена и подписана от Вежди Рашидов, тогавашен министър на културата.

Издирвателската си дейност учениците и преподавателите осъществиха и в богатите библиотека и архив на Института за изучаване на българската емиграция в Северна Америка „Илия Тодоров Гаджев“ в гр. Гоце Делчев. Там те се запознаха с огромната по своя обем и значимост събирателска дейност на д-р Иван Гаджев, който през целия си живот е съхранявал всяко парченце от историята на българската общност в САЩ и Канада. Днес д-р Гаджев не е между живите, но неговият син Тодор Гаджев продължава усилията на родолюбивата си фамилия за опазване на българската памет, посочват още от Eurochicago.

„В института се пазят над един милион документа; само за църковния живот на българската емиграция те са 50 хиляди. Пазят се документи и материали за почти всички издавани вестници, списания и бюлетини от различни емигрантски организации и групи в Северна и Южна Америка, Европа и Австралия, както и пълни и непълни течения от голяма част от самите вестници и списания. Богатият фонд от 60 тона архивни материали, фото- и аудио архив, телевизионни предавания за института, подробна информация за дейността му, списък на дарителите, архиви на старите емигранти, разговори с тях с пожелания към българската нация, критики към комунистите по Македонския въпрос, са неизчерпаем извор и за събитията в България. Богата е колекцията от документи и за изтъкнати дейци на българската емиграция. Съхранени са уникалните албуми алманаси на в. „Народен глас“ още от 1918 г., както и подвързаните течения на някои вестници и списания, издавани в Америка. Особено ценни са и първите издания на английско-български речници от 1913 г., първите български буквари и читанки, използвани в неделните училища в Северна Америка“, пише още в материала на Eurochicago.

От портала за българските идеи и каузи по света съобщават и че тази година в навечерието на Деня на народните будители в Българското училище „Джон Атанасов“ в Чикаго е имало пореден открит урок по „История на българската емиграция в Северна Америка - началото на 20 век“.

В Културен център „Магура“ в Арлигтън хайтс се събраха ученици, родители, гости, които проследиха чрез интерактивна презентация периодите, процесите и условията при формиране на общностния живот на първите български заселници на американския континент. Преподавателят по история и география на България Евелина Раднева чрез видео връзка показа кои са първите личности, какви трудности са преодолявали, какви постижения са имали. Основната нишка в този разказ са родолюбието и националното самосъзнание като крепител и стимул за личностния успех и просперитет, пишат от портала.

„Всички бяха впечатлени от това как с общи усилия в една непозната страна българите създават своите първи дружества, църковни общности, училища, вестници, кооперации, бизнес начинания. И никога не са забравяли българските национални ценности, своя език и вяра, своите корени. От бащата на българската емиграция - Илия Йовчев, през „докторите на народа“, до делата в името на вярата на йеромонах Теофилакт и достойните съдби на хиляди обикновени българи, всички усетиха колко сила е имало, има и днес в нашите български общности зад океана. Особено вълнуващ бе разказът за живота на един обикновен имигрант, снимките на когото „проговориха и оживяха“. С помощта на няколко инструмента на изкуствен интелект ученичката от 6. клас Мелинда Кирилова със съдействието на г-жа Евелина Раднева представи видеоразказ за съдбата на един българин, прекосил океана през 1903 г.“, пише още в статията. 

От нея става ясно и че Георги Величков и Кристиан Иванов от 6. клас са споделили своите анализи на рекламите от алманаха на в. „Народен глас“ от 1920 г. Натали Ставрева от 7. клас е разказала за българското училище в Стилтън, създадено през 1920 г., и за първите взаимоспомагателни дружества. Теодора Петрова от 6. клас е анализирала журналистическата структура на юбилейния алманах на в. „Народен глас“ 1907-1933 г. Теодора Величкова от 10. клас е сравнила българските училища от началото на 20 век и днешните. В чест на празника по-малките ученици са подготвили изложба с детски рисунки – „България в мечтите ми“, под ръководството на художничката Кина Бъговска и класните им ръководители – Христина Гоцева и Ани Алексиева.

Присъстващите гости, в това число и сегашният български генерален консул в Чикаго Светослав Станков, са имали възможност да разгледат фотоизложба с моменти от историята на българската емиграция в САЩ от 20 век. Както и архивни печатни издания на алманаси на в. „Народен глас“ от 1903 г. до 1933 г.; на в. „Борба“; в. „Земеделско знаме“; стари учебници по вероучение и др., дарени на училището от старите политически емигранти в Чикаго – Христо Иванов, Илия Консулов, Димитър Тикатов, Васил Антонов, които вече не са между живите.

Този урок бе един от поредицата уроци, които се осъществяват по идея на българското училище „Джон Атанасов“ в Чикаго паралелно с две партньорски училища в България – Природо-математическата гимназия „Яне Сандански“ в гр. Гоце Делчев, Средно общообразователното училище „Паисий Хилендарски“ в гр. Пловдив, и с Българското неделно училище „Зора“ в гр. Ричмънд и неговия филиал в гр. Вирджиния Бийч, щата Вирджиния, посочват от Eurochicago.

От портала съобщават, че по време на тези уроци учениците се обучават в анализиране на историческите процеси, в откриване на паралелите, които могат да се направят в различните етапи на развитие на българската емиграция в САЩ в миналото и настоящето. Съпоставят се портретите и биографиите на изявени личности в различни области на науката, изкуството, икономиката в миналото и настоящето. Проследяват се тенденциите в развитието на българските емигрантски общности в Северна Америка преди и сега - самоорганизирането им в обществени, културно-просветни и образователни, религиозни дружества и организации. Подчертава се ролята на Българската православна църква в съхранението на християнската вяра, на българските корени, език и национални ценности.

Основната идея, открита в цялостното проучване, е неотменната връзка преди и сега на българския емигрант в САЩ с родината, постоянното поддържане на националното самочувствие и чувството му за принадлежност към българския народ, приносът му за съхраняване на българското културното наследство, православна вяра и разпространението на националните традиции и духовност, е посочено още в статията. 

В деня след урока по история група ученици от класа на преподавателя по литература Силвия Кънчева посетиха библиотеката на Chicago University, в която се съхраняват над 11 000 тома българска литература.

Кина Бъговска организира среща на ученици от БУ „Джон Атанасов“ с Меган Браундорф (Megan Browndorf), директор по комуникациите в библиотеката на Chicago University. Г-жа Браундорф разказа на учениците за интереса на студенти, преподаватели и представители на различни общности към пътеписа на Алеко Константинов „До Чикаго и назад“. Представени бяха стари издания на пътеписа и негов превод на английски език. Децата отдадоха почит към паметта на Щастливеца, чийто бюст-паметник е поставен в една от читалните на университета, става ясно още от споделената информация. 

Кина Бъговска ги запозна и с историята на поставянето на бюста на Щастливеца в университета. През 2013 г. г-жа Бъговска, съосновател на Българо-американския център за културно наследство, написва статията „Щастливецът в Чикаго, 120 години по-късно“ по случай честването на 120 години от Световното чикагско изложение през 1893 г. В статията се описва историята на поставянето на бюст-паметника на Алеко Константинов в Chicago University.

Сега в библиотеката на университета е уреден специален кът, посветен на Алеко и 120 години от световното изложение, за да знаят студентите, че той е български и световен писател, единствен описал Чикаго през забележителната 1893 г. В стъклена витрина се съхраняват като скъпи реликви издания на български и на английски език на „До Чикаго и назад” и „Бай Ганьо”. Има и снимки за живота на Алеко Константинов, добавят от Eurochicago.

Крайният съвместен продукт от няколкогодишната изследователска дейност по история на българската емиграция в САЩ на БУ „Джон Атанасов“ в Чикаго и БНУ „Зора“ в Ричмънд, Вирджиния, ще бъде представен през май 2025 г. И двете училища са членове на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). Техните дългогодишни ръководители - Боянка Иванова (съосновател на АБУЧ) и Ирина Кушлева, са членове и на Управителния съвет на АБУЧ, посочват от портала. 

„С тази си идея те поставят едно ново предизвикателство пред българските неделни училища в чужбина –  историята на българската емиграция в отделните страни да се изучава паралелно с историята на България. Инициативата среща искрена подкрепа сред членове на Управителния съвет и на АБУЧ. И това е съвсем разбираемо, защото българската ни история се е писала, пише се и днес, едновременно от всички българи заедно – и от сънародниците ни по различни краища на света, и от народа ни в България. А тя, самата ни изстрадана българска история, пази редица доказателства за това. Трябва да помогнем децата ни да ги открият, за да помнят, да знаят и да се гордеят с българското”, добавят от Eurochicago.

/ЙК/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

news.modal.header

news.modal.text

Към 12:18 на 13.11.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация