site.btaСдружение „Форум за балкански транспорт и инфраструктура“: Призив
До Президента на Р.България г-н Румен Радев
До Министър - председателя г-н Димитър Главчев
Уважаеми г-н Президент,
Уважаеми г-н Министър-председател,
България e член на ЕС от 2007г. и възприе основния принцип на ЕС за свободното придвижване на товари и хора, като важен фактор за развитието на икономиките в страните - членки. Общото гранично Шенгенско споразумение гарантира и равни условия на конкурентност на компаниите от страните-членки.
Забавянето на приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство създава сериозни затруднения при граничните преходи на страните, които не са включени в Споразумението.
По данни на транспортния бранш в България, над 1 милиард лева е загубата на българската икономика заради престой по границите. Според тях най-големи са загубите на граничен пункт Видин - Калафат, с приблизителна стойност 360 милиона евро, а на пункта Русе - Гюргево - загубата е по-малка, но надхвърля 147 милиона евро. През Видин - Калафат преминават 28 хиляди тежкотоварни автомобила месечно, а средното време за изчакване е 16 часа. 16 хиляди камиона преминават през Дунав мост Русе, като средното изчакване е 11 часа.
Всичко това води до забавяне на доставките, а също така и санкции за транспортните компании и производителите. Нерентабилното работно времето за шофьорите и транспортните фирми води до допълнителни разходи от 135 милиона лева. Завишават се и разходите за гориво и поддръжка на камионите.
При спадане на трафика от 5 до 10%, поради преминаване на границата, загубите от транзитни такси и други услуги могат да възлязат на десетки милиони евро годишно.
Негативно е въздействието и върху туристическия бранш в страните ни. Спадът с 10% на броя на туристите през тези гранични пунктове може да доведе до загуба за региона от 5 милиона евро годишно, по данни на туристическия бранш.
Сдружението „Форум за балкански транспорт и инфраструктура“ призовава:
Българското правителство да предприеме мерки в защита интереса на българските граждани и българския бизнес.
Да се инициират официални дипломатически преговори между Република България и Румъния за сключване на Споразумение за отваряне на границата между двете страни (без граничен контрол).
За целта:
• Да бъде подготвено и подписано двустранно Споразумение за свободно придвижване на хора и стоки през общата граница, като това Споразумение да бъде ратифицирано от парламентите на двете страни.
• Тези действия да бъдат координирани с ЕК по отношение съответствието с регламентите на ЕС, особено по отношение на митниците и сигурността.
• Да се подготвят необходимите промени за хармонизация на законодателството и регулаторния ред по отношение на митническите процедури и въвеждането на единни стандарти в двете страни.
• Промени в трудовото законодателство и данъчната политика по отношение на труда за насърчаване свободното движение на работна сила между двете страни.
Уважаеми г-н Президент,
Уважаеми г-н Министър-председател,
Целта на България и Румъния е да бъдат част от Шенгенското пространство. Тази инициатива между двете страни ще покаже ясната ни воля, че можем двустранно да гарантираме свободното движение на хора и товари, премахвайки граничните затруднения и спазвайки общото ни европейско законодателство.
Убедени сме, че ще подкрепите този наш призив в интерес на гражданите, бизнеса и работещите в транспорта.
С уважение и загриженост,
ФОРУМ ЗА БАЛКАНСКИ ТРАНСПОРТ И ИНФРАСТРУКТУРА
Председател Петър Мутафчиев
Антон Гинев
Чавдар Минчев
Ясен Ишев
Николай Апостолов
ПП Призивът е приет на 07.10.2024г. на заседание на УС на ФБТИ по сигнали на работещите в транспортния бранш.
/СТГ/
news.modal.header
news.modal.text