site.btaЕнергийната и транспортната свързаност и Шенгенското пространство бяха теми на бизнес закуска, организирана от Българо-румънската камара, съобщиха от камарата
Над 100 участници от компании, членове и партньори на Българо-румънската търговска камара (БРТК) сe включиха тази сутрин в първата бизнес закуска с властта, съобщиха от камарата.
Форматът, който екипът на организацията ще превърне в традиционен, среща в неформална среда представители на бизнеса с отговорни фактори в държавата и дава възможност за обсъждане на актуални теми. Тази година фокусът е бил върху енергийната свързаност между България и Румъния, транспортните връзки между двете държави, туризмът и членството в Шенген, посочват от Българо-румънската камара в съобщение.
"Създадена преди повече от 20 години организацията е сред най-големите двустранни камари и има водеща роля в развитието на икономическите връзки между България и Румъния. Днес камарата има три офиса - в София, Букурещ и Русе, и екип от 12 висококвалифицирани експерти. В последната година успяхме да обновим нашата организация - приехме нов устав, извършихме цялостен ребрандинг, създадохме ново лого и уебсайт, успяхме да увеличим членската си маса над два пъти. Горди сме, че сме единствената двустранна камара в България, в чийто Управителен борд членуват и посланиците на двете съседни държави", каза изпълнителният директор на БРТК Елеонора Иванова, цитирана в съобщението.
В приветствието си президентът на България Румен Радев, цитиран в съобщението, заяви, че подобряването на свързаността между България и Румъния е от ключово значение не само за двустранното сътрудничество, а и за икономическото развитие на региона. Той подчерта пълноценното развитие в отношенията между България и Румъния в политически, икономически и културен план, както и в сферата на сигурността, основано на споделени ценности и взаимен интерес. Израз на това е и подписаната през 2023 г. в София от него и президента на Румъния Клаус Йоханис Декларация за стратегическо партньорство между двете държави, отбелязват от камарата.
Държавният глава посочи като основно предизвикателство в надграждането на икономическите връзки това, че все още България и Румъния не са членове на Шенген от гледна точка на сухопътните си граници. Като основна пречка в двустранното сътрудничество президентът Радев е определил ограничената свързаност през река Дунав.
Румен Радев подчерта, че в процеса на присъединяване към Шенгенското пространство България и Румъния вървят заедно от самото начало, се допълва в съобщението.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text