site.btaУчилище „Пейо Яворов“ в Милано: Продължаваме да градим бъдещето с любов към България
Българското училище „Пейо Яворов“ в Милано отваря врати за новата учебна година на 15 септември. В навечерието на откриването от просветното средище споделиха специално за рубриката „БГ Свят“ на БТА, че с настъпването на единадесетата си учебна година училището „не само продължава да се развива, но и затвърждава своята позиция като водещ образователен и културен център за българската общност в Северна Италия“.
„Българското училище в Милано е основано преди десет години с мисията да съхранява и предава българския език и култура на децата на български семейства. От създаването си то е място, където българските деца в чужбина могат да се докоснат до своите корени, да научат повече за България и да се влюбят в българския език и култура. През изминалите десет години училището се утвърди като ключова институция, която успешно поддържа връзката между младите поколения и България“, посочиха за БТА от учебното заведение.
Училище „Пейо Яворов“ предлага широк спектър от образователни програми, които обхващат български език и литература, история и география на България.
„Тези предмети не само обогатяват знанията на децата за родината, но и ги запознават с богатото културно наследство и историческото минало на България. Обучението по български език и литература например е насочено към развиване на езиковите умения на учениците, като същевременно ги запознава с творчеството на велики класически български автори и поети и с класическата българска литература“, разказаха от там и уточниха, че отбелязването на всеки български национален празник е свързано с изясняване на историческия контекст и важните личности, които са допринесли за въздигането на нашия език, култура, идентичност и държавност.
В обучението учебното заведение прилага гъвкавост и индивидуален подход. С течение на времето то успява да се адаптира към променящите се нужди на учениците и техните семейства. От пет години предлага три форми на обучение - присъствена, дистанционна и смесена, което позволява на семействата да изберат най-подходящия вариант според техните възможности и обстоятелства.
Присъственото обучение предлага директен контакт с преподавателите и съучениците, което създава по-близка връзка и стимулира активното участие в учебния процес. Дистанционното обучение от друга страна предоставя възможност на деца, които не могат да присъстват физически в училище, да получат същото качествено образование, като работят с университетски преподаватели и използват съвременни технологии. Смесената форма на обучение комбинира най-добрите аспекти на двата подхода, като осигурява на учениците и семействата им максимална гъвкавост и удобство, уточниха от образователната институция.
„Особено внимание се отделя на децата, които не говорят или познават слабо българския език. За тях училището предлага специализирано обучение по български език като чужд. Този курс използва комуникативен метод, който включва активна интеракция и учене чрез личните интереси на всяко дете. Това не само улеснява процеса на учене, но и прави обучението по-забавно и мотивиращо за децата“, допълниха от там.
Един от ключовите фактори за успеха на Българското училище в Милано е екипът от висококвалифицирани преподаватели, които са специализирани и притежават богат опит в обучението на деца.
„Техният професионализъм и всеотдайност са в основата на високото качество на образованието, което училището предлага. За учебната 2024/2025 година в училището работят 13 преподаватели за учебна и извънучебна дейност. Те не само предават знанията си, но и вдъхновяват децата, стимулирайки ги да развиват своите таланти и интереси. Преподавателите подхождат с внимание и разбиране към нуждите на всяко дете, като се стремят да създадат учебна среда, в която учениците се чувстват подкрепени и мотивирани“, разказаха още от учебното заведение.
Освен основното обучение училището предлага и редица извънкласни дейности, които са насочени към съхраняване на българските традиции и култура. Сред тях са курсове по български народни танци и театър, които предоставят на децата възможност да се запознаят с културното наследство на България и да развиват своите артистични и социални умения.
Курсовете по народни танци запознават децата с традиционните български хорà, като същевременно им помагат да развият чувство за ритъм, координация и екипна работа. Театралните занятия от своя страна стимулират креативността и самоувереността на децата, като ги насърчават да се изразяват свободно и да развиват своите актьорски умения.
„Освен това всеки национален и традиционен български празник се отбелязва по подходящ начин, който да е и интересен за децата – правим работилници за мартенички, сурвачки, кукерски маски, открити уроци, театрални възстановки и т.н.“, коментираха от образователното средище.
С откриването на новата учебна година Българското училище в Милано продължава да се развива и да отговаря на новите предизвикателства и възможности. То се стреми не само да предоставя качествено образование, но и да бъде място, където децата се чувстват свързани с родината си, независимо от това къде се намират.
Тази година училището планира да разшири своите извънкласни дейности и да предложи нови форми на сътрудничество с български и международни организации. Това ще предостави на учениците още повече възможности за участие в културни и образователни проекти, които ще обогатят тяхното образование и ще им помогнат да развият своите умения и интереси.
„Българското училище в Милано „Пейо Яворов“ е повече от училище – то е общност, която съхранява и предава българските традиции и култура на следващите поколения, като им предлага качествено образование и възможността да се докоснат до своите корени. Нека и през тази учебна година заедно продължим да изграждаме бъдещето на нашите деца с любов и уважение към българския език и култура“, споделиха от учебното заведение.
От екипа на училището отправиха и обръщение към бъдещите ученици:
„Скъпи деца, за нас всяка учебна година е ново начало, ново предизвикателство, което приемаме с радост. Очакваме ви с отворени учебници и отворени сърца. Както обикновено ще работим, за да надградим не само знания, но и личности, характери, перспективи. Изграждането на една личност е сложен, дълъг и деликатен процес. Още по-сложен може да бъде за вас, родени и израснали в чужбина. В търсене на отговорите на въпросите "Кой съм аз", "Откъде идвам" често се изминават дълги, самотни пътища. Ние, разбира се, не разполагаме с готови отговори на тези въпроси. Убедени сме, че всеки сам трябва да извърви своя път и да стигне до своя отговор. Това, което можем да дадем, е избор, опора и подкрепа. Стремим се да бъдем място за споделяне на знания, опит и ценности. Работим всеки ден, за да създадем подкрепяща общност и взаимно доверие. Това е нашата идея за българско училище. Ако я споделяте, заповядайте сред нас“.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text