site.btaГърция е изправена пред предизвикателството на повторното залесяване след пожарите в Атика
Успешното повторно залесяване на опустошената от пожарите през последните години Атика, Южна Гърция, изисква щателни проучвания, съобразени с конкретните опожарени райони, съобщава в. „Катимерини“.
„Не всички гори и гористи площи са в едно и също състояние. Не са с еднаква история на пожарите. Има такива, които са горели няколко пъти и такива, които са горели по-рядко, защото, за съжаление, цяла североизточна Атика бе засегната от пожари неколкократно“, посочи Маргарита Ариануцу, почетен професор по екология в Биологическия факултет на Атинския университет.
По думите ѝ в региона има стари гори и зони, които са били опожарени по-рано, но са се възстановили естествено.
„Не може да има един единствен подход – необходима е детайлна проверка, с хронология на историята и обработка на земята във всеки район“, отбеляза Ариануцу и допълни, че в случаи на по-стари пожари „няма нужда да се прави каквото и да е, защото горите от алепски бор, които растат в Атика, могат естествено да се възстановяват при определени условия“.
Тя подчерта, че изгорелите площи не бива да се използват с други цели, освен повторно залесяване.
Отделът „Бийонд" (BEYOND) на гръцкия Институт за астрономия, астрофизика, космически приложения и дистанционно наблюдение към Атинската обсерватория идентифицира 99 обгорени зони след пожара в североизточна Атика на 11-12 август. Смесената гора и околоградската гора обхващат 48 хектара. Според "Бийонд" това е вторият най-голям пожар във вече изгоряла земя в Атика след този, който се случи през 2009 г. в същата област.
/МИД/
news.modal.header
news.modal.text