Лига на Конференциите - българи

site.btaАлекс Петков вкара гол, но получи и червен картон в мач на Шльонск (Полша); Йоан Стоянов и Пламен Гълъбов също напускат турнира на УЕФА

На снимката: Алекс Петков(5). Снимка: Владимир Шоков/БТА (ПБ)

Българският национал Алекс Петков вкара гол, но и беше отстранен с червен картон в 76-ата минута при победата на неговия тим Шльонск (Вроцлав, Полша) с 3:2 над Санкт Гален (Швейцария) в реванша на третия кръг на турнира на УЕФА Лига на Конференциите.
    Успехът обаче не беше достатъчен, защото швейцарците победиха с 2:0 в първия мач и общият баланс е 4:3 в тяхна полза. Другият българин Симеон Петров остана на терена през всичките 90 минути за поляците.
    Освен Алекс Петков и Симеон Петров в Шльонск, турнирите напускат Йоан Стоянов (Апоел Беер Шева), Пламен Гълъбов (Макаби Петах Тиква), а единствено ще играе за влизане в групите Саид Ибраимов, който е помощник-треньор на казахстанския Астана.
    Тимът на Шльонск вкара гол в 12-ата минута, който обаче беше отменен с помощта на системата за видеоповторения (ВАР) заради засада. В следващата акция Пьотр Самиец-Талар пусна перфектно центриране към Алекс Петков. Българинът обаче стреля неточно с глава. Малко след това гостите поведоха. В 21-ата минута Бастиен Тома победи хладнокръвно Рафал Лешчински. В този момент Шльонск губеше двустранния двубой с цели три гола разлика.
    В рамките на 6 минути в заключителния етап от първото полувреме поляците обаче вкараха три гола и изравниха баланса. Пьотър Шварц се разписа в 41-ата минута, Самиец-Талар вкара втори гол за 2:1 в срещата в 43-ата. А във 2-ата минута на допълнителното време Шварц центрира към Петков, който отбеляза гол.
Мачът трябваше да бъде прекъснат в началото на второто полувреме, след като играчът на гостите. Лорънс Ати Зиги съобщи, че е обиждан от трибуните. Едва след успокояване на местните фенове футболистите можеха да се завърнат в мача.
    Четвърт час преди края на редовните 90 минути реферът Дуйе Струкан първо отсъди дузпа в полза на Шльонск заради фаул срещу Алекс Петков. И тук се намеси системата ВАР, която не само отмени наказателния удар, но и беше изваден червен картон на Алекс Петков заради провокация при ситуацията.
    В 11-ата минута на допълнителното време, което беше 22 минути, хърватският съдия отсъди дузпа заради игра с ръка на Нахуел Лейва, който беше отстранен с втори жълт картон. Първоначално вратарят Рафал Лешчински спаси удара, но явно беше напуснал голлинията преди изстрела и се наложи пребиване. При втория опит Вилем Гьобелс от гостите вкара от 11-те метра и оформи крайното 3:2. А Шльонск завърши мача с осем души, след като и Арнау Санчес беше отстранен с два бързи жълти картона.
    След като по-рано днес в същия турнир отпаднаха ЦСКА 1948 от кипърския Пафос и Ботев (Пловдив) от босненския Зрински Мостар, българското участие се стопи още. Пафос в плейофа за влизане в групите на третия турнир на УЕФА ще играе с румънския ЧФР Клуж, който постигна втора победа над Макаби (Петах Тиква, Израел) с 1:0. За израелците цял мач игра българския защитник Пламен Гълъбов, но общото мнение на медиите в Израел е, че румънците продължават напълно заслужено.
    Зрински Мостар пък ще срещне португалския Витория Гимараеш, който се наложи с 2:0 над швейцарския Цюрих и го елиминира с категоричния общ резултат 5:0.
    Полузащитникът Йоан Стоянов не взе участие в срещата на своя Апоел (Беер Шева), който отстъпи с 2:4 на стадиона в Ловеч на чешкия Млада Болеслав и също напуска турнира. Първата среща в Чехия беше завършила 1:1, а днес израелците, които отстраниха Черно море (Варна) в първия кръг на турнира, започнаха много силно и поведоха с 2:0 до почивката.
    Но през второто полувреме всичко се обърна с главата надолу. Гостите от Млада Болеслав втараха четири гола и взеха преднина с 4:2, която беше достатъчна, за да продължат. Отделно от това, съдията Йонас Яановиц от Естония показа три червени картона на израелския състав - на Ейтан Тиби (73-а минута), на Артур Шушеначев (90+9) и на Шай Елиас (90+10).
    Напред към последния кръг преди групите продължава и казахстанският Астана, където помощник-треньор е българинът Саид Ибраимов. Казахстанският гранд съсипа с 6:1 на свой терен втородивизионната румънска сензация Корвинул (Хунедоара) след успех и в първата среща с 2:1.
    Изненадващо хърватският гранд Хайдук (Сплит) - воден от бившия халф на Милан Дженаро Гатузо, отстъпи на свой терен на скромния словашки Ружомберок с 0:1. Автогол на Звонимир Шарлия в 7-ата минута раздели двата тима, а първата среща завърши 0:0.
    Най-голямата изненада обаче поднесе скромният арменски тим Ноа Ереван, който изхвърли АЕК (Атина). Гръцките вицешампиони паднаха сензационно в странен мач в Ереван с 1:3, а днес стигнаха само до минимално 1:0 с гол на Гонсало Силва в 92-ата минута.

Към 04:18 на 16.08.2024 Новините от днес