Шампионска лига по футбол, трети кръг

site.btaБез българи в Шампионската лига през новия сезон, националите Кирил Десподов и Георги Костадинов отпаднаха с клубните си отбори

Понтус Янсон от Малмьо (в ляво) се бори за спорна топка с Константинос Кулериакис от ПАОК в среща от Шампионската лига, играна в Солун. Снимка: Anders Bjuro/TT via AP

Българският футбол няма да има представител в Шампионската лига, след като националите Кирил Десподов и Георги Костадинов със своите отбори ПАОК (Солун, Гърция) и АПОЕЛ (Никозия, Кипър) не успяха да преминат третия квалификационен кръг. Почти по същото време и Лудогорец (Разград) - 13-кратен шампион на България по футбол, беше буквално пометен от Карабах (Азербайджан) с 2:7 след продължения.
    Георги Костадинов и неговият АПОЕЛ (Никозия) не успяха да продължат пътя си към груповата фаза на най-комерсиалния турнир след равенство 0:0 със Слован (Братислава) на стадион "ГСП" на Острова на Афродита и отпада след поражението с 0:2 в първата среща. Кипърският шампион продължава в турнира Лига Европа и сега "синьо-жълтите" имат за цел групите на този турнир. Там те чакат победителя от срещата Санта Колома (Андора) - РФС Рига (Латвия).
    Кипърците завършиха срещата с 10 души, след като сърбинът Радослав Петрович беше отстранен с втори жълт картон в 81-ата минута и това рязко намали атакуващата мощ на тима.
    Българският национал Георги Костадинов игра пълни 90 минути на много високо ниво, а след отстраняването на Петрович застана на поста на централния защитник и не допусна грешки.
    Преди почивката АПОЕЛ доминираше в мача, циркулирайки топката близо до зоната на Слован, но не успя да намери пътя към вратата на Такач. Единствено в 3-ата минута Ел Араби можеше да открие, но изстрелът му се спря в страничната греда. В последните пет минути домакините вдигнаха темпото и на два пъти вратарят на словашкия тим направи сериозни спасявания, а в последната секунда изстрел на Маркиньос отново се спря в гредата.
    През второто полувреме обаче Слован имаше повече възможности и в началните минути вратарят Вид Белец първо спаси изстрел на Давид Стрелец, а след него Роберт Мак прати топката в гредата. Минута преди червения картон на Петрович кипърският тим можеше да открие, но шут на Сушич беше блокиран. Накрая Байрич пропиля страхотна възможност за Слован, когато ударът му отблизо мина над гредата.
    ПАОК (Солун) беше завършил 2:2 при гостуването си на коравия шведски първенец Малмьо и очакванията бяха на стадион "Тумба" край брега на Егейско море домакините да доминират. Срещата обаче завърши 3:3 в редовното време, след като шведите изравниха в 6-ата минута на добавеното време и осигуриха продължения. Там те вкараха още един гол и в крайна сметка елиминираха ПАОК.
    Капитанът на България Кирил Десподов влезе на терена на мястото на Андрия Живкович и в минутите, които получи можеше на два пъти да създаде голова опасност. В 107-ата минута при по-добрата ситуация обаче съдията Марко ди Бело (Италия) отсъди фаул в атака на българина срещу вратаря Йонас Далин и така попари надеждата му да се разпише.
    Първото полувреме завърши 3:2 за домакините, като Тайсон, Кулериакис и Живкович вкараха за тях. Себастиан Нанаси отговори с два гола за Малмьо - за 0:1 в 10-ата минута и след това за 2:2 в 45-ата. Нилс Цетерстрьом в 96-ата минута направи 3:3, същият играч подаде на Андерс Кристиансен за 3:4.
    В плейофа за влизане в групите на Лига Европа ПАОК чака на 22-и август победителя от двойката Шамрок Роувърс (Репблика Ирландия) - Целие (Словения).
    Жозе Моуриньо и неговият Фенербахче също отпадат, след като завършиха 1:1 на свой терен с френския Лил след продължения. Редовното време завърши 1:0 за турския отбор благодарение на автогол на Бафоде Диаките в 91-ата минута. Това направи общата сметка 2:2 заради успеха на французите с 2:1 у дома. В 118-ата обаче канадският нападател Джонатан Дейвид се разписа за 1:1 край Босфора и класира "песовете" за плейофите на Турнира на богатите.
    Динамо (Киев) отстрани шотландския Глазгоу Рейнджърс с успех с 2:0 на "Хемпдън Парк" в Глазгоу с голове на Олександър Пихальонок в 82-ата минута и Назар Волошин само две по-късно. Така украинците продължават с общ резултат 3:1.
    РБ Залцбург (Австрия) завърши 3:3 с Твенте (Нидерландия) и го елиминира с общо 5:4, а Славия (Прага) постигна втора победа над белгийския Юнион Сен Жилоаз, този път с 1:0 в Брюксел. Днес за чехите вкара Вацлав Юречка в 84-ата минута, а те биха в първия мач с 3:1. Това е втори чешки успех днес, след като в Букурещ Спарта (Прага) показа класа и победи с 3:2 ФКСБ с два гола на Велко Бирманчевич и един на Лукас Хараслин.

Срещи-реванш от третия квалификационен кръг на Шампионската лига по футбол:
Юнион Сен Жилоаз (Белгия) - СЛАВИЯ ПРАГА (Чехия) 0:1 (в първата среща 1:3)
АПОЕЛ (Кипър) - СЛОВАН БРАТИСЛАВА (Словакия)     0:0 (0:2)
БУДЬО ГЛИМТ (Норвегия) - Ягелония (Полша)        4:1 (1:0)
Лудогорец (България) - КАРАБАХ (Азербайджан)     2:7 след продължения, в редовното време 2:3 (2:1)
ПАОК Солун (Гърция) - МАЛМЬО (Швеция)            3:4 след продължения, 3:3 в редовното време (2:2)
ФКСБ Букурещ (Румъния) - СПАРТА ПРАГА (Чехия)    2:3 (1:1)
Глазгоу Рейнджърс (Шотландия) - ДИНАМО КИЕВ (Украйна)    0:2 (1:1)
Ференцварош (Унгария) - МИДТИЛАНД (Дания)        1:1 (0:2)
Фенербахче (Турция) - ЛИЛ (Франция)              1:1 след продължения, 1:0 в редовното време (1:2)
Твенте (Нидерландия) - РБ ЗАЛЦБУРГ (Австрия)     3:3 (1:2)
*отборите, посочени с главни букви, продължават в плейофния кръг.

Към 04:26 на 14.08.2024 Новините от днес