site.btaПрез това лято министерството на културата отпуска пари за теренни разкопки на 58 археологически обекта
През това лято министерството на културата отпуска средства за теренни археологически разкопки на 58 обекта, каза за БТА зам.-министър Амелия Гешева, която днес посети праисторическия комплекс „Солницата“ край Провадия. Заедно с нея беше и главният директор на Инспектората за опазване на културното наследство Александър Трайков.
За финансиране през тази година кандидатстваха над 150 обекта, допълни Гешева. Тя уточни, че селектирането им става на база критерии, като основната идея е обектите да имат не само научно-познавателна стойност, но и потенциал за развитието на туризма у нас. През последните години държавата увеличава непрекъснато парите за теренни проучвания, успоредно с това някои от общините също отпускат средства, така че се отделя немалък ресурс, посочи Гешева.
Тя каза още, че министерството на културата планира изготвянето на нов модел и правила за финансиране на обектите у нас. По думите й при всички положения отпускането на средства ще бъде обвързано с различни изисквания, сред които важността на разкопките от научна гледна точка, както и тяхната експозиционна стойност. Гешева уточни, че се търси вариант финансирането на обектите да бъде с по-дългосрочен характер, а не сезон за сезон. По думите й единият от вариантите е това да бъдат 3-годишни програми. Тази реформа няма да е дело само на министерството, подчерта Гешева. Тя припомни, че и в изработването на правилата, по които се работи в момента, са участвали екипи на БАН, представители на музейните и научните среди. Сега всички осъзнаваме, че е нужна промяна, посочи Гешева и уточни, че важен ще бъде и разговорът за социализацията на обектите. Тя допълни, че няма как непрекъснато да се отварят нови разкопки, а да не се извършва реставрация, консервация и социализация, защото само така ще се гарантира по-доброто експониране на културното наследство на страната ни.
Гешева посочи още, че министерството на културата си сътрудничи много добре с министерството на туризма, като се работи за включване на родни обекти в европейските културни маршрути. Обмисля се и вариант за създаване на български културен маршрут в рамките на европейските, но процедурата е дълга, каза още зам.-министърката.
За „Солницата“ тя посочи, че е много добър пример за социализация на културен обект, защото въпреки че експозиционната му сила не е в пълен мащаб, вече има много посетители. По думите й е прекрасно това, че туристите разглеждат, докато археолозите работят, защото така се запознават и със стойността на работата на учените, оценяват усилията, които се полагат не просто за съхраняването на историческата стойност, но и за представянето на комплекса.
Гешева припомни, че това е 20-ият археологически сезон в „Солницата“, като всяка година има надграждане и разширяване на информацията. Според нея съществена роля за това има екипът, който се занимава с проучванията и неговият ръководител акад. Васил Николов. Гешева допълни, че „Солницата“ е добър пример и за добро сътрудничество и обединени усилия между частните собственици на терена, учените и общината. Тя подчерта и че това е един от обектите у нас, за който ежегодно, след приключване на сезона, екипът изготвя публикации, така че обществеността да е запозната с това, което е намерено.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text