site.btaИзраелски компании представиха идеи за борбата с безводието на територията на община Шумен
Днес в Областния информационен център на община Шумен се проведе онлайн конферентна среща с представителите на шест израелски компании. Представяне на иновативни решения за управление на водните ресурси на територията на общината бе темата на разговорите.
Всяка една от компаниите „CuraPipe“, „Aquestia“, „Palgey Maim“, „DatastreamIoT“, „RealiteQ“, „Climate Eyes“ представи своите технологии и иновативни решения, които са прилагани в работата през годините.
Компания „CuraPipe“ имат изготвена технология, с която загубите на водата ще бъдат намалени с 93%. Представителите на тази компания обясниха, че връщането на загубените водни ресурси обратно към обществеността се установява чрез систематично подобряване на цялостната дистрибуционна мрежа. Дейностите са на изгодна цена и без никакви разкопки. От компанията уверяват, че измерват теча преди и след ремонта на тръбите, а нивото на водния поток го измерват дигитално. Целият процес се записва през цялото време. Процесът на възстановяване представлява свързване на оборудването и поставяне на специален материал в тръбата. Когато влезе в досег с теча, той запечатва мястото на изтичане. Дължината на тръбата може да бъда до 400 метра, а ремонтът продължава само 6-7 часа.
По време на срещата от фирмата заявиха, че гарантират по този начин да се постига най-бързото и икономично решение на проблемите.
Сред останалите представени технологии беше и дистанционното управление на налягането на водата. Управлението на налягането е много важен фактор за намаляване на загубите по тръбите. През нощта, когато потреблението на вода е много по-ниско, следва да бъде намалено и налягането с цел да се намали натовареността върху мрежата и да се предотвратят аварии от претоварването.
Представена бе и специална технология с нано мехурчета, която може да си прилага в пречиствателните станции за обработка на отпадни води, резервоари и лагуни, резервоари за отпадни води, индустриални заводи за обработка на отпадни води, сондажи. По този начин се подобрява анаеробният процес, отстраняват се миризмите, редуцира се броят патогени във водата и се намалява използването на химикали. Целият процес има ниска консумация на енергия.
„Благодаря Ви за представените от Вас възможности, които община Шумен може да извлече, свързани с разрешаването на проблемите във водния сектор. Безспорно за нас в Шумен приоритетният ни проблем е свързан с надеждното осигуряване на питейна вода, което е наша основна задача“, каза кметът Христо Христов. Той добави, че благодарение на новите технологии проблемите с големите загуби на вода могат да бъдат намалени значително.
„Презентациите бяха много интересни и се надявам да получат реално приложение в Шумен. Ще поемем ангажимента да разпространим тази информация и сред компаниите, които се намират на територията на общината, за да си бъдем взаимно полезни“, каза заместник-кметът по „Европейски политики, екология и туризъм“ Даниела Русева, която е инициатор на срещата.
На срещата присъстваха и представители на „ВиК“ ООД, „Напоителни системи“ АД, ПК по „Екология“ към Общински съвет - Шумен и еколози. Срещата се проведе със съдействието на Посолството на Израел в България и Израелския експортен институт.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text