site.btaПетър Петров: Приехме изборни членове с изтекъл мандат във ВСС, да нямат право да участват в процедурите по избор на ‘тримата големи’ в съдебната власт
“Приехме, че изборни членове с изтекъл мандат не могат да участват в процедурите по избор на така наречените “тримата големи” в ръководството на съдебната система. Така в гласуването могат да участват само изборни членове, чийто мандат не е изтекъл към датата на вземане на решението. А това означава, че няма да има мнозинство, което да прави такива порочни процедури, като сегашната”, заяви от трибуната на Народното събрание, народният представител Петър Петров.
“Освен това ограничихме заместниците на Главния прокурор до двама души, тъй като ако бъде гласуван проекта на кабинет, Мария Павлова вече няма да е служебен министър и се връща като заместник на Сарафов, а срещу този модел ние се борим. Разбрахме се също така, че процедурата за избор на Главен прокурор ще бъде прекратена, ако Президентът не подпише указ за назначаването на Борислав Сарафов за Главен прокурор и че нова такава може да бъде инициирана само от мнозинство от членове на ВСС с неизтекал мандат. За съжаление новата парламентарна коалиция ГЕРБ, ДПС-Ново начало, БСП и ИТН, бетонира заместниците на Сарафов, назначени от него на сегашните им постове, дори и да го отстраним от временно изпълняващ функциите на Главен прокурор и той ще може да действа чрез тях”, коментира още Петров.
Той посочи още, че е прието предложение на "Възраждане", според което гражданите, подаващи сигнали за нарушения от страна на магистрати, вече ще получават не само известие за резултата от тяхната жалба, а и самото Решение на Инспектората към ВСС. Така ще могат да видят какво (не е) сторено по техния сигнал.
Предвид новосформираната парламентарна сглобка, с участието и на ИТН, които се заричаха, че ще се борят с модела на Пеевски и Борисов, предложението за отстраняването на заместниците на Сарафов от постовете им, както и предложението за увеличаване на мнозинството във ВСС, което да избира „тримата големи“ не беше прието, именно, защото от ИТН гласуваха с ‘въздържал се’. Новата сглобка с ИТН отхвърли и възможността гражданите да подават жалби до Инспектората за забавени преписки, разследвания и висящи дела и да търсят ангажирането на дисциплинарната отговорност на магистратите, които държат дела „на трупчета“ с години. А такива случаи в практиката има хиляди и именно новосглобеното мнозинство обезпечи и занапред тази порочна практика, която е една от причините за беззаконието и безнаказаността в България.
Така “Възраждане” остава единствената политическа организация, бореща се за истинска съдебна реформа и предлагаща приложими и реални методи за нейното успешно реализиране.
news.modal.header
news.modal.text