site.btaЗащитаващият олимпийската си титла тим на Франция постигна пети пореден успех в хандбалния турнир в Париж

снимка: AP Photo/Brian Inganga

Шампионът от Токио 2020 Франция постигна пета поредна победа в олимпийския турнир по хандбал за жени. Французойките се наложиха над Испания с 32:24 (17:9) в петия си последен двубой от група „В“, оглавиха класирането с 10 точки и уверено продължават към четвъртфиналите.

Испанките останаха на последното шесто място с пет поредни загуби.

Алисия Тублан бе най-резултатна за олимпийския шампион с 6 попадения, а пет пъти във вратата на Испания се разписа Паулета Фопа. От испанките с 5 гола се отличи Александрина Кабрал.

Нидерландия зае втората позиция с 8 точки след 4 победи и 1 загуба, като в последната си среща надви Унгария с 30:26 (19:16). Унгарките завършиха трети с актив от 5 точки. И двата тима се класираха за топ 8.

В третата среща от последния кръг в група „В“ Бразилия се справи с Ангола с 30:19 (14:6) след трите си поредни загуби и събра 4 точки, които отредиха на тима четвърто място в подреждането и място на четвъртфиналите. Хандбалистките на Ангола останаха пети с 3 точки.

Бронзовият медалист от Токио 2020 Норвегия се наложи над Германия с 30:18 (14:8) в последната си среща от група „А“. Победата бе четвърта поредна за норвежките след поражението на старта и те финишираха в челото на класирането с 8 точки. Толкова събраха и вторият Швеция, и третият Дания, които също продължават на четвъртфиналите.

Отборът на Швеция, четвърти от Олимпиадата в Токио преди три години, постигна втори пореден успех, надигравайки Словения с 27:23 (11:14). За словенския състав бившата българска националка Елизабет Оморегие реализира девет гола.

Дания записа победа над Република Корея с 28:20 (12:8) в последния двубой от груповата фаза на хандбалния турнир при дамите на Игрите в Париж.

Въпреки двете си поредни загуби германките се наредиха на четвърто място в група „А“ и влязоха в топ 8 с 2 точки. Също с 2 точки останаха петият и шестият, съответно Република Корея и Словения.