site.btaТрудна победа за домакина Франция на олимпийския турнир по хандбал при жените, Швеция изненада фаворита Норвегия

снимка: AP Photo/Brian Inganga

Домакините от Франция стартираха с доста измъчена победа 31:28 над Унгария в група В на Олимпийския турнир по хандбал, но изненадата в първия ден дойде в група А. Там Норвегия, другият голям фаворит за спечелването на олимпийското злато, загуби от Швеция с 28:32.

Олимпийските игри в някои от отборните спортове започват дни преди официалното откриване на събитието утре, а мачовете по хандбал при жените бяха доста непредвидими.

Доста грешки, лоши кoмбинации и пропуснати пасове изобилстваха в първите 15 минути в играта на френския отбор. На тях им трябваше четвърт час, за да влязат в ритъма на мача, след като изоставаха с 1:5 след 7 минути игра. Но постепенно отборът намери своя баланс и 1:45 секунди преди края дръпна с три гола преднина, което беше и решаващо. Естел Нзе Минко вкара 6 гола за Франция, както и спокойствието на Алисия Тублан с две успешни дузпи помогнаха за успеха.

Норвежките, лишени от звездата си Хени Рейстад, почиваща поради травма в глезена, се сринаха през второто полувреме. След като водеха с 19:15 в 36-ата минута, те трябваше да отстъпят с 28:32. Тимът на Норвегия е световен шампион от 2021-а година и европейски от 2022-а.

Мачът изглеждаше равностойно в голяма част от времето, но в последните пет минути те допуснаха да завършат точно три поредни атаки и това позволи на шведките чрез десния си гард Нина Копанг, вкарала 7 гола, да направят разликата. В неделя Норвегия ще има нов сериозен тест – тежък мач срещу отбора на Дания, която размаза Словения с 27:19. За Швеция 8 гола вкара Натали Хагман, а за състава на Норвегия по 7 реализираха Нора Мьорк и Стине Бреда Офгедал.

В третата среща от днес в група А тимът на Германия също претърпя изненадващо поражение с 22:23 от Република Корея. Срещата вървеше гол за гол, но корейките имаха преднина и на полувремето с 11:10, а след това успяха удивително правилно да ротират състава, за да избегнат натрупване на наказателни минути.

В група В Нидерландия победи Ангола с 34:31, а Бразилия се справи също убедително, но с Испания – 29:18. Бруна де Паула и Патрисия Матиели вкараха по 6 гола за южноамериканките. Бразилките никога не са били над 5-о място на Олимпийски игри, а най-голямото им постижение е световната титла от 2013-а година.

Към 04:16 на 26.07.2024 Новините от днес