site.btaПобедата на ХДС/ХСС и второто място на "Алтернатива за Германия" потвърждават официални предварителни резултати
Консервативният блок Християндемократически съюз/Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) печели изборите за Европейски парламент в Германия с 30 процента от гласовете, а "Алтернатива за Германия" остава втора с 15,9 процента подкрепа, сочат предварителни официални резултати, публикувани рано тази сутрин.
Германската социалдемократическа партия (ГСДП) на канцлера Олаф Шолц и "Съюз90/Зелени" събират съответно 13,9 процента и 11,9 процента, според данните на централната избирателна комисия, оповестени рано тази сутрин. Двете партии са част от управляващата "светофарна" коалиция заедно със Свободната демократическа партия, която получава 5,2 процента подкрепа.
Сред другите големи партии в Германия представителите на лявото политическо пространство набират 6,2 процента в лицето на Съюз "Сара Вагенкнехт" и 2,2 процента за "Левите".
По-малките партии, които получават места в ЕП, са "Партията" - 1,9 процента, "Свободни избиратели" - 2,7 процента, "Партия за защита на животните" - 1,4 процента, Екологично-демократическата партия - 0,6 процента, "Партия за семейството" - 0,6 процента, партия "Волт" - 2,6 процента, "Партия за напредък" - 0,6 процента.
При изборите за ЕП тази година се отчита рекордна избирателна активност - 64,8 процента, което е най-високото ниво от обединението на страната.
Тези данни определят разпределението на 96-те германски места в Европарламента съответно на 29 за ХДС/ХСС, 15 за "Алтернатива за Германия", 14 за ГСДП, 12 за "Зелените", 5 за СвДП, 3 за "Левите, 6 за "Съюз Сара Вагенкнехт", 2 за "Партията", 3 за "Свободни избиратели", по 1 за "Партия за защита на животните", Екологично-демократичната партия", "Партия за семейството" и "Партия за напредък".
Резултатите потвърждават съотношението на силите между политическите формации, посочено от екзитполовете в часовете след затварянето на урните.
Най-голямо е увеличаването на електоралната подкрепа спрямо изборите от 2019 г. за "Алтернатива за Германия" - с 4,9 процента, а най-голяма - загубата за "Зелените", които са отстъпили 8,6 процента.
Всички партии от управляващата коалиция губят гласове, като ГСДП отстъпва 1,9 процента, а СвДП - 0,2 процента.
Резултатите се сочат от анализатори като огромен неуспех за правителството на Олаф Шолц, като за неговата ГСДП това е най-лошият резултат при избори на федерално равнище от 1949 година. Канцлерът бе сдържан на фона на очакваната загуба, макар в хода на кампанията лично да подкрепяше кампанията на водещия си кандидат Катарина Барли.
Председателят на ХДС Фридрих Мерц определи вота като "един добър ден за Съюза" и "катастрофа за светофарната коалиция".
Догодина предстоят избори за Бундестаг и евровотът се приема за показателен за настроението на избирателите на национално равнище.
/ПТА/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Свързани новини
Преговорите за бюджета във връзка с военната помощ за Украйна няма да засегнат социалната програма на германското правителство, заяви Шолц
Новата германска партия "Алианс на Сара Вагенкнехт" ще получава държавни субсидии след европейските избори
Европейските избори показаха отлив на младите хора от германските Зелени
Бурни месеци предстоят на германската политика след евроизборите
Резултатите от изборите за ЕП поставят голямо предизвикателство пред Германия и пред ЕС, каза в интервю за БТА експертът Кристиан Мос
Избирателната активност в Германия достигна 32,3 процента, без отчитане на гласувалите по пощата
Германия гласува за Европейски парламент в спокойна обстановка и приятни летни температури
Германия избира днес най-големия брой национални представители в следващия Европейски парламент
Многохилядна демонстрация в подкрепа на демокрацията и срещу десния екстремизъм се състоя в Берлин
Германия се готви за две големи събития. Евровотът е първото
Германия: Привидно спокойствие, битка за второто място...и политическо насилие
Младежите на 16 и 17 години в Германия могат да гласуват в евроизборите. Накъде ще поемат?
Евровотът в Германия е възможност за избирателите да изразят недоволството си от правителството, коментира за БТА германски политолог
"Избор-о-мат" помага на германците да определят „своята“ партия
Германия преди изборите: Въпросът е не "кой", а "колко"
Справка за Германия за евроизборите
news.modal.header
news.modal.text