site.btaСредствата за отказване от тютюнопушене не увеличават риска от сериозни вродени дефекти, сочи проучване


Използването на средства за отказване от тютюнопушене, като никотинови лепенки и лекарство варениклин, не увеличават риска от сериозни вродени дефекти, сочи проучване, цитирано от Синхуа.
Проучването е ръководено от Националния център за изследване на наркотиците и алкохола (NDARC) към Университета на Нов Южен Уелс в Сидни. За целите на изследването са взети данни от бебета, чиито майки са използвали средства за отказване на пушенето на цигари по време на бременност. Резултатите сочат, че не се наблюдават сериозни вродени малформации.
В проучването са анализирани данни от 5,2 милиона раждания в австралийския щат Нов Южен Уелс, Нова Зеландия, Норвегия и Швеция между 2001 и 2020 г.
Изследователите са проучили над 13 000 новородени, чиито майка са били подложени на никотин-заместителна терапия (НЗТ) или са използвали медикаменти като варениклин или бупропион. Учените са сравнили риска от вродени малформации при тях с бебета, родени от жени, които са пушили по време на ранната бременност, но не са използвали средства за отказване от тютюнопушенето.
Резултатите не показват повишен риск от сериозни вродени дефекти при бебета, чиито майки са използвали никотин-заместителна терапия или варениклин, се казва в проучването, публикувано в списание JAMA Internal Medicine.
Въпреки доказаната им ефективност, учените препоръчват предпазливост при употребата на никотин-заместителна терапия по време на бременност и е по-добре да се избягва употребата на варениклин и бупропион поради ограничените данни за безопасност, се казва в проучването.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text